Zapredávanie duší?

V poslednej dobe stále častejšie narazím na Sponzorovaný príspevok. Sú tieto príspevky iné ako “normálne”? Menia nejak svet internetovej reklamy, či je to len lacné využívanie blogerov na making buzz.

Je blogovanie za peniaze zapredávaním duše?

Sponzorované príspevky iné nemusia byť, ale poväčšine sú. Recenzent sa podvedome chce zavďačiť a nie každý si dovolí stránku/službu priveľmi skritizovať, ak už za recenziu má dostať peniaze.

Teda sponzorované posty určitým spôsobom narúšajú normálne vzťahy medzi blogom a čitateľom, keďže ukazujú trochu prilepšenú realitu ovplyvnenú peniazmi.

Ale každá minca má dve strany, preto aj sponzorované príspevky prinášajú informácie, ktoré by inak neboli. Pre niekoho môžu byť peniaze veľkou motiváciou, no mňa by napríklad nikto (bez vidiny pár dolárov za pár minút práce) nedonútil písať o pôžičkách, či podobných veciach. Niektorých áno.

Strata autority

Horším dôsledkom sponzorovaných príspevkov na blogu môže byť strata autority u čitateľov. Tá je spôsobená prílišným odklonením ponúkaných tém od očakávania (čitatelia predsa na technologickom blogu nechcú čítať finančné recenzie, aj keď sú výborne platené), či od samotných vyhľadávačov, ktorým sa podobné praktiky nemusia páčiť (proti predávaniu odkazov už Google napríklad prvé kroky podnikol).

Ďalším problémom takýchto príspevkov môže byť etickosť prístupu k sponzorstvu. Niektorí inzerenti totiž požadujú nezobrazovať informácie o sponzorovanom príspevku, čo je klamanie vlastných čitateľov.

A keďže vplyv blogov rastie, takisto aj ich autorita v oblasti vplývania na čitateľov, môžeme sa “tešiť” na ďalšie a ďalšie pokusy využiť silu blogosféru na reklamné účely.
Vážite si teda viac svojich čiateľov, či dáte prednosť peniazom?

1 Comment

Mas pravdu. Publikovani sponzorovanych clanku je casto takove balancovani na ostri noze.

Jednim z vychodisek jak tuto strategii vyuzit aspon trochu s respektem ke ctenarovi je vyber jen takovych sponzorovanych temat ktere uzce souviseji s tematem blogu. Tak nejak v duchu myslenky “dostavej placeno za psani o tom, co bys publikoval i normalne a zdarma”.

Pridaj komentár