Začíname s eshopom: Výber vhodného systému

Rozmýšľate o spustení svojho vlastného eshopu a neviete kde začať? Keď sme vo firme pred 3 rokmi spúšťali náš prvý eshop, vybrali sme si ako publikačný systém WordPress v kombinácii s pluginom Woocommerce. Nás posledný výtvor – obchod s doplnkami pickle.sk takisto beží na WordPresse.

WordPress bol prirodzená voľba, keďže sme na tomto publikačnom systéme spustili už viacero webstránok. No po pár mesiacoch sa začali prejavovať nedostatky tohto riešenia – nedostatočná príprava a nedospelosť riešenia. WordPress/Woocommerce nezvládalo automatické faktúry, darčekové poukážky, či nemalo prémiové témy. Keď som objavil OpenCart, bolo rozhodnuté – eshop treba presunúť na špecializovanú platformu. Prvá chyba, Don’t change horses in midstream.

[divider line_type=”No Line” custom_height=””]

Zmena adries, nastavovanie procesov, lokalizácia, hľadanie riešení pre už vyriešené problémy za krajší obchod nestáli. Aj preto aby ste sa v budúcnosti podobným nočným morám vyhli, ukážem vám ako si vybrať správny systém na prevádzkovanie eshopu hneď na začiatku.

Vyberáme na čom bude obchod bežať
V prvom rade predpokladám, že ovládate aspoň drobné úpravy v kóde. Ak nie – riešením je využiť platené hostingy internetových obchodov ako clickeshop.sk. Neskúšal som, tak neviem ani odporučiť správnu platformu pre takého riešenie. Platíte podobne ako za hosting stránky každý mesiac, podľa množstva sprístupnených funkcií. Väčšinou je takéto riešenie dobre prispôsobené slovenskému prostrediu – vašou úlohou tak bude len nájsť zaujímavý sortiment a náležite ho spropagovať.

V mojom prípade (drobné úpravy v kóde nerobia problém) bolo rozhodovanie jasnejšie. Známe prostredie WordPressu (na ktorom beží tento blog, alebo viacero mojich cestovateľských projektov), alebo OpenCart, ktorý sa z ponúkaných riešení zadarmo pred 3 rokmi javil najschopnejší.

Existuje množstvo možností na čom prevádzkovať internetový obchod (Joomla, PrestaShop, či Magento), OpenCart však podľa môjho názoru patrí k tým najprívetivejším. Je kompletne lokalizovaný a pridať nové funkcie zvládne každý, komu niečo hovorí FTP.

Na čo si však dávať pozor pri výbere riešenia?
Ak porovnáme WordPress a OpenCart, dnes vychádzajú oba približne rovnako. Známe prostredie WordPressu vs. špecializácia na oblasť predaja na internete OpenCartu. Obe riešenia majú množstvo rozšírení – či už ide o podporu pekných adries, moduly na riešenie SEO, cache na zrýchlenie stránok, či štatistiky predajov.

No to je naozaj len základ dobrého obchodu. Dnes vám už nestačí len nainštalovať eshop na doménu – musíte riešiť aj verziu pre mobilné telefóny, exportovanie (napríklad pre prepojenie s podacím systémom Slovenskej pošty), platobné brány pre platby kartou, či cez internet banking, lokalizáciu, moduly pre poštovné, či previazanie s Google Analytics. K tomu si prirátajte tvorbu faktúr, správne zobrazovanie cien s DPH (ak sa vám bude dariť), či automatické reportovanie marže a nákladov. Nezabudnite aj na export do cenových porovnávačov ako heureka, či pricemania.

V množstve možností rozšírenia vyhráva OpenCart, pre Woocommerce zas hovorí lepšie manažovanie obsahu a ľahšie úpravy kódu. Ak sa chcete s eshopom maximálne vyhrať – podľa môjho názoru je momentálne lepšou možnosťou kombinácia WordPress+Woocomerce. My sme začali na WordPresse, prešli na OpenCart a dnes spúšťame nový eshop s módnymi doplnkami pickle.sk znovu na WordPresse (ktorý medzitým bežal na Magento).

Prečo je dnes Woocommerce lepší?
Za posledné 3 roky sa vývoj Woocommerce prakticky nezastavil. OpenCart naproti tomu stagnuje. Woocomerce dnes zvláda všetko to, čo sme po ňom požadovali, je 100% v slovenčine a prakticky hneď po nainštalovaní a pár úpravách môžete predávať.

Najlepšie na oboch systémoch sú rozšírenia: platené, alebo zadarmo, dávajú vám neuveriteľnú moc posunúť svoj obchod k lepšiemu. Jednou z najlepších investícií bol plugin na spoplatenú dobierku. Tá na jednom z našich eshopov stojí 1€, plugin pre OpenCart stál 10 dolárov a za 2 roky fungovania priniesol cca 5000 eur. Podobný plugin pre Woocommerce stojí 49 dolárov.

Mne na začiatku pri výbere najviac pomohlo stanoviť si priority, ktoré musí daný systém spĺňať – napríklad ja som chcel pokladňu bez zbytočných preklikov, pekný dizajn, možnosť pridávať ľubovoľný obsah, exportovanie do XLS a samozrejme 100% pripravenosť pre slovenské prostredie (lokalizácia, dane, správnosť faktúr)

Nabudúce si ukážeme ako si vybrať tému pre svoj eshop, aby vás neznudila po pár mesiacoch, a začneme s nastavovaním parametrov nášho budúceho obchodu.

1 Comment

Osobne som rozmyslal pri starte medzi opencart rieseniami a eshopmi na prenajom.. nie som technicky typ programatora, no zaroven si myslim, ze moje zrucnosti s pc a pod su na dobrej urovni. Zvolil som eshop na prenajom (ak niekhoo zaujima u eshop-rychlo.sk), hlavne kvoli nizkej narocnosti nastavovania, co pri opencart je prave opak. Kazdopadne sledujem vyvoj opencartu a som zvedavy, mozno raz 🙂

Pridaj komentár