Webové štatistiky: Poznaj svojho čitateľa

Poznanie a ovládanie štatistík web stránok býva častokrát kľúčovým faktorom pri ovplyvňovaní celkového úspechu či neúspechu projektu.

Štatistiky Vám nielen ukazujú počet čitateľov, odkiaľ prišli a pár grafov k tomu, ale hlavne o čo je najväčší záujem, pomáhajú nájsť slabé miesta na stránkach kadiaľ odchádzajú čitatelia, či stránky zaujmú natoľko, aby preklikli na ďalšiu stránku a podobné dôležité aspekty.

Štatistiky 2.0: Náhrada za Google Analytics

Moderné štatistické programy dokážu úplné divy, ak existuje niečo čo môžeme označovať 2.0 tak sú to práve moderné štatistiky.
Stačí porovnanie, aké údaje nám poskytne Toplist či Naj.sk s modernými Google Analytics či GetClicky. A rozdiel nie je len v ľúbivejšom kabátiku, či interaktivite.

Štatistiky stránok dokážu pomôcť aj v takých situáciách, keď napríklad neviete o čom bude ďalší článok. Žiadny problém, stačí letmý pohľad do štatistík a okamžite viete, aká je najhľadanejšia fráza na blogu, ktoré kľúčové slová Vám dokonca priniesli najväčší zisk z reklamných systémov.

Najdôležitejšie sú teda dáta, ktoré štatistiky dokážu vydolovať z čitateľov. A že tých informácií nie je málo o tom svedčí nielen prepracovanosť prostredia napríklad Google Analytics, či správy, že Google dáta z Analytics používa ako súčasť algoritmu a tým ovplyvňuje výsledky sledovaných stránok.

V prípade nových, nezabehnutých stránok, kde čitatelia nemajú veľa čo na čítanie to môže byť pohromou a čo potom?
Plnohodnotnou náhradou za Google Analytics je Clicky.

Clicky ponúka nielen jednoduchší prístup k štatistikám, ale aj štatistiky v reálnom čase. V menu Spy totiž môžete sledovať všetk, čo sa práve deje na Vašej stránke. Každý klik, každá akcia, každý odchod na externú stránku je zaznamenaný.
Analytics naproti tomu ponúka oveľa väčší záber štatistík, ktoré vo väčšine prípadov užívateľ nikdy nebude potrebovať a len odpútavajú pozozrnosť od najdôležitejších údajov a presýtenosť údajmi je v informačnom veku jedným z najväčších problémov.

Clicky sa teda hodí všade tam, kde netreba množstvo údajov poskytnutých Google Analytics, pri menších projektoch, či ako doplnok Google Analytics.
Clicky tiež poskytuje RSS feed Vašich štatistík, takže budete stále v obraze ako si vedú Vaše stránky.

2 Comments

“Štatistiky stránok dokážu pomôcť aj v takých situáciách, keď napríklad neviete o čom bude ďalší článok.”

Hmm, takže články sa píšu podľa najhľadanejších fráz v štatistikách a potom to prinesie najväčší zisk z reklamných systémov.

Zaujimavé, nevedel som 🙂

Pridaj komentár