Web 2.0 fonty

Aj keď sa Web 2.0 dá považovať za jednu veľkú, vylepšenú bublinu, logá novej generácie nesú viacero podobných znakov, využívajú rovnaké písma a farby, za čo si tento fenomén vyslúžil zopár parodujúcich stránok – napríklad generátor web 2.0 logotypov.
Ale aké sú teda najpoužívanejšie fonty v “novej generácii” web stránok?

Fonty sú primárnou súčasťou dizajnu, po obrázkoch asi najväčšmi ovplyvňujú výsledný obraz web stránky.
Po rokoch, kedy bola typografia na webe v úzadí a štandardom bolo použitie Times New Roman či ešte horšie zverstva typu Comic Sans sa časy menia k lepšiemu.

Aj keď sa Web 2.0 dá považovať za jednu veľkú, vylepšenú bublinu, logá novej generácie nesú viacero podobných znakov, využívajú rovnaké písma a farby, za čo si tento fenomén vyslúžil zopár parodujúcich stránok – napríklad generátor web 2.0 logotypov.
Ale aké sú teda logá a fonty používané v “novej generácii” web stránok?

Hviezdne fonty 2.0

Základom Web 2.0 loga je jednoznačne použitie Sans-serif, teda bezpätkového písma. Nájdu sa aj výnimky, ale vo veľkej miere prevažuje použitie bezpätkového písma.

Takže ktoré sú najpopulárnejšie fonty internetu novej generácie?


Helvetica je pravdepodobnejšie najpoužívanejším bezpätkovým fontom súčastnosti. Font oslavujúci tento rok svoju päťdesiatku bol vytvorený Maxom Miedingerom. Arial je microsoftím klonom Helveticy, vytvorený za účelom zlepšenia čitateľnosti na počítačových monitoroch, čo v normálnej reči znamená vytvoriť nový font, aby sa predišlo plateniu za licencovanie obľúbeného fontu.
Existuje viacero drobných detailov, ktoré tieto dva fonty rozlišujú, dokonca hry Spoznaj Arial/Helveticu či o Helvetice bol natočený film.

Zo známych komunitných, či web 2.0 webov používajú Helveticu/Arial v rôznych variantách (obľúbená je Rounded) stránky ako Myspace, skype, 9rules, videoegg a mnohé ďalšie.


Frutiger bol vytvorený v roku 1968 dizajnérom, ktorého meno font nesie – Adrianom Frutigerom. Písmo pôvodne pre parížske letisko Roissy – Charlesa De Gaulla, sa čoskoro stalo veľmi obľúbeným pre svoje jednoduché proporcie. Frutiger sa používa aj na nových dopravných značkách vo Švajčiarsku.

Tak ako je vo svete typografie častým javom, aj úspešný Frutiger má svojich nasledovníkov, Apple Myriad a Segoe UI od Microsoftu, ktorých nápadná podobnosť s Frutigerom vzbudila nevôľu.

Frutiger vo svojich logách používajú flickr – nástroj na zdieľanie fotografií, techcrunch – jeden z najväčších blogov internetu, či DropSend, nástroj na posielanie objemných dát.

Trade Gothic, ďalšie písmo často používané v logách po celom svete bol vyvinutý medzi rokmi 1948 a 1960 Jacksonom Burkom zo spoločnosti Linotype.
Trade Gothic používa Feedburner, či komunitný server Xanga.


Tobias Frére-Jones vytvoril font Interstate v roku 1993. Interstate bol vytvorený na základe znakov používaných na značkách Federal Highway Administration – teda systému amerických ďiaľnic. Interstate sa medzičasom stal obľúbeným písmom na vytvorenie logotypov, čo dokazujú produkty spoločnosti 37signals, ktorej dvorným písmom je práve Interstate.


VAG Rundschrift alebo VAG Rounded bol vytvorený v roku 1979 ako korporátny font pre automobilku Volkswagen. Keďže automobilka prestala font používať stal sa obľúbeným pre svoju čistosť a ľahkosť línií a čoskoro sa stal jedným z najpoužívanejších fontov Web 2.0 startupov.

Tento trend len potvrdzuje napríklad mapový systém Wayfaring, osobný vyhľadávač Rollyo, či video sharingová služba ClipShack.

Ďalšie zdroje
Great Fonts for Web 2.0 | Kompletný adresár Web 2.0 logotypov | Logá Web 2.0

4 Comments

Tak za takýto krásny prehľad moderných fontov s príkladmi ťa pozývam na kávu :). Mne sa veľmi páči Helvetica, Interestate Regular mi pripadá trochu nedotiahnuté (napr. písmeno g je podľa mňa otrasné).

Celkom pekný je aj Rundschrift, o tom som nikdy predtým nepočul.

Dakujem za pozitivnu odozvu, Jaro dik za kavu 😉 Osobne sa mi v logach paci aj viac kreativity ako Interstate, ale Helveticou sa asi neda nic pokazit…

Nesúhlasím, Helveticou sa dá pokaziť všetko, práve preto, že je najpoužívanejším fontom. Nelezie vám už trocha na nervy, veď je všade. O Ariale radšej ani nehovorím. Helvetica je úžasné písmo, ale sme ním presýtený. Práve Frutiger by mohol byť rozumnou alternatívou. Ale ináč pekný článok.

Pridaj komentár