Vytvor si svoj vlastný klon

Čo je najväčším ukazovateľom kvality, obľúbenosti či dobrého nápadu webovej služby?

Doba, ktorá uplynie dovtedy, keď sa začnú ako huby po daždi rojiť klony a kópie, ktoré nepridávajú žiadnu pridanú hodnotu. Čím viac klonov, tým úspešnejší koncept.

Čo je najväčším ukazovateľom kvality, obľúbenosti či dobrého nápadu webovej služby?

Doba, ktorá uplynie dovtedy, keď sa začnú ako huby po daždi rojiť klony a kópie, ktoré nepridávajú žiadnu pridanú hodnotu. Čím viac klonov, tým úspešnejší koncept.

Vytvor si svoj vlastný Digg

DIGG je jeden z najúspešnejších webových konceptov poslednej doby, o jeho úspechu svedčí nielen počet užívateľov samotnej stránky (cca 16 miliónov návštevníkov mesačne), ale najmä plejáda rôznych úspešných či menej úspešných klonov. Koncept linkovacej služby bol napodobnený v množstve iných projektov, ktoré zapadli prachom, no niektoré si svoj kúsok slávy vydobili.

Aj na slovenskom internete sa udomácnilo viacero projektov, ktoré stavajú na princípe zhromažďovania odkazov – vďaka akvizícii SME – úspešný vybrali.sme.sk či mojelinky.sk pod krídlami spoločnosti internet info.
A vďaka open source projektom Menéame, Pligg či Scuttle môže mať vlastný Digg každý a skúsiť štastie s vlastným projektom.

Vytvor si svoj vlastný Twitter

Twitter respektíve mikroblogy ako Pownce či Jaiku sú novodobé blogy pre lenivých. V máji 2007 bolo na internete vyše stovky Twitter klonov. Mať vlastný Twitter je in a vďaka hotovým riešeniam ako Gelato CMS či Bazooka je aj otázkou pár minút.

Vytvor si vlastný katalóg

Po vzore nedávno spusteného Populari katalógu blogov si vďaka freeglobes vytvorí katalóg doslova každý. Vďaka podobným free nástrojom sa teda otvára priestor pre rôzne špecializované katalógy od výmyslu sveta, stačí si nájsť vlastný odbor a založiť vlastný katalóg.

Otázkou je čo podobné klonovacie projekty prinesú. Pri každom projekte sa treba zamyslieť na pridanú hodnotu, nekopírovať dané riešenie, ale priniesť aj niečo naviac (pričom slovenský jazyk sa nepočíta).

Každý projekt, ktorý má za sebou nadšených ľudí a dobrý nápad môže uspieť, netreba sa báť a venovať mu dostatočný čas aj po opadnutí prvotného nadšenia. To je najdôležitejšie.

vybrali.sme.sk a klony

5 Comments

Vždy treba nejako začať. Ak nejaký projekt neexistuje v slovenčine, tak pridanou hodnotou chápem aj lokalizáciu. Napríklad ako to bolo v prípade asdf.sk, resp. dnes vybrali.sme.sk.

Pochopiteľne je oveľa lepšie ak nejaká pridaná hodnota je. Potom je oveľa ľahšie sa presadiť a ak je dostatočne atraktívna a má široký záber, s trochou internetového šťastia sa z toho stane veľký úspešný projekt.

Ale nikde nie je napísané, že nemôžu existovať nové variácie existujúcich služieb. Konkurencia je dobrá aj na internete.
Pochopiteľne, sťažuje sa tým práca vyhľadávačom, lebo na prvej strane SERP je (zatiaľ) stále len 10 miest…

Súhlasím s Niesom. Lokalizácia služby môže byť dostatočná pridaná hodnota. Tak ako by nelokalizovaný smartphone nemohla používať polovica Slovákov, tak nelokalizovaný Digg je 50% Slovákom na nič (čísla hádžem od buka).

vybrali.sme.sk (resp. asdf.sk) som nikdy nepovažoval za klon digg.com. Na digg sa slovenský článok nikdy nepresadí, takže vybrali.sme.sk má svoj zmysel. Aj keď kvalita článkov, ktoré sa tam objavujú na titulke je na inú debatu.

Takisto tvoj projekt popular.is môže byť prínosný už len samotnou lokalizáciou. Všeobecne ide o to, aby si uspokojil potrebu ľudí. Či je to klonom alebo úplne novým nápadom je podľa mňa úplne jedno.

Niesom: ja mam na prvej strane 100 miest, ale ano, chapem pointu.

A nie som si isty, ci je pocet klonov spravnym meritkom uspesnosti. Skutocne originalne veci je totiz vyklonovat mozne, ale otazne, ci pre niekoho zaujimave.

mojelinky.sk poznam z cias ked to bola este beta. A dnes ? Clovek si hodi na stranku open source a potom to od cloveks kupi velka company. A odkedy to vlastni , uz tam nechodim.

Ono to s tymi slovenskymi projektami je podla mna tak, ze ludia aj maju napady, ale nemaju cas a peniaze ich realizovat. Napr. ja mam ties taku dobru vecicku, ale kedze neviem php nemozem ju dalej rozvijat.

Sa ospravedlnujem za pravopis ale som strasne unaveny.

Pridaj komentár