Vyhľadávače na nákupoch

Internet, okrem funkcie nášho kolektívneho vedomia je aj miestom, kde sa točia veľké peniaze. Podiel internetovej reklamy na celkovom koláči reklamných výdavkov každoročne rastie a prítomnosť na webe, je z hľadiska úspechu vyslovene žiadúca.

Preto sa nemožno čudovať veľkým nákupom v poslednej dobe, kedy hlavní hráči na poli internetovej reklamy tzv. svätá trojka – vyhľadávače Google a Yahoo a softwarový gigant Microsoft, preskupujú svoje sily a pripravujú sa na tomto poli na veľký boj.
Boj o peniaze.

Nákupnú mániu spustilo odkúpenie spoločnosti Doubleclick Googlom v apríli tohto roku za 3,1 miliardy dolárov.
Pre Google akvizícia znamná rozšírenie pozícií najmä na poli grafickej reklamy. O Doubleclick mal veľký záujem aj Microsoft, ktorý ale prišiel skrátka.

Na odkúpenie Doubleclicku okamžite zareagovalo Yahoo, ktoré odkúpilo zvyšnú časť spoločnosti Right Media (80% za 680 mil. USD), zaoberajúcej sa online reklamou, v ktorej Yahoo už predtým vlastnil podiel.

No najväčšia akvizícia tejto reklamnej horúčky prišla pred pár dňami.
Microsoft, neúspešný záujemca o Doubleclick oznámil, že kúpi reklamnú spoločnosť aQuantive za 6 miliárd dolárov, čo bude najväčšia akvizícia za celú dobu existencie firmy.

Tieto transakcie zanechali na trhu internetovej reklamy len zopár nezávislých firiem ako ValueClick, Gorilla Nation, či Tribal Fusion, uvidíme aký bude ich ďalší osud a zároveň budeme sledovať či niektorá zo spomínaných spoločností dokáže narušiť dominantné postavenie Google na poli internetovej reklamy.

1 Comment

Pridaj komentár