Týždeň s WordPressom: Lepšie vyhľadávanie

V dnešnom dieli Týždňa pre lepší Wordpress blog si ukážeme ako odstrániť jednu z najväčších slabostí tohto skvelého systému – vyhľadávanie.

tyzden-s-wordpress

V dnešnom dieli Týždňa pre lepší WordPress blog si ukážeme ako odstrániť jednu z najväčších slabostí tohto skvelého systému – vyhľadávanie.

Prečo veľa blogov bežiacich na WordPresse používa na vyhľadávanie Google? Pretože štandardné vyhľadávanie na WordPress blogu nestojí za nič. Ak ste niekedy pokúšali na WordPress blogu niečo nájsť, viete o čom hovorím. Pritom vyhľadávanie je jedna z najdôležitejších súčastí úspešného blogu – čo sa nedá nájsť, neexistuje. Ak je vaše vyhľadávanie nanič, návštevníci ho nebudú využívať a vy prídete o ich pozornosť.
S pomocou zopár pluginov je lepšie hľadanie záležitosťou minút.

Ako na lepšie hľadanie vo WordPresse

Vyhľadávanie vo WordPresse je radené chronologicky. Ak si dáte vyhľadať všetky články o Twitteri, neponúkne vám ako prvý článok ten najrelevantnejší, ale ten najnovši. Preto je najdôležitejším krokom pri úprave vyhľadávania inštalácia pluginu, ktorý nahradí štandardné chronologicky radené vyhľadávanie WordPressu za kontextové vyhľadávanie.

Ktoré pluginy vám umožnia lepšie hľadanie?

 1. Better Search
 2. Search Unleashed
 3. wpSearch

Každý z týchto troch pluginov poskytuje lepší komfort vo vyhľadávaní, takže je len na vás ktorý si vyberiete. Mne osobne najviac vyhovuje Search Unleashed, ale poďme sa na jednotlivé možnosti pozrieť zblízka.

Better Search

Na stiahnutie

 • kontextové, relevantné vyhľadávanie
 • umožní priradiť vyhľadávaniu novú šablónu s viacerými rozširujúcimi funkcionalitami
 • zaznamenáva populárne hľadania a tie vie zobrazovať pri výsledkoch hľadania

better-search-optionspng

Search Unleashed

Na stiahnutie
Search Unleashed je asi najsofistikovanejší nástroj na vylepšenie vyhľadávania vo WordPresse. Poskytuje prehľadávanie príspevkov, stránok, komentárov – spracováva aj dáta pridávané pluginmi a všetky výsledky vyhľadávania kontextovo zvýrazní. Poskytuje aj zaujímavý nástroj zvýraznenia hľadaní z vyhľadávačov – príchodzím užívateľom poskytne zoznam relevantných článkov.
Využitie vyhľadávania s pluginom Search Unleashed môžete vidieť aj na tomto blogu.

 • kontextové, relevantné vyhľadávanie
 • zvýrazňovanie výsledkov vyhľadávania aj zvýraznenie hľadaní z vyhľadávačov
 • zaznamenáva populárne hľadania
 • možnosť prehľadávať prakticky všetky dáta na blogu, od príspevkov po komentáre

wpSearch

Na stiahnutie
wpSearch sa od predchádzajúcich pluginov líši zásadným spôsobom – nahrádza totiž vyhľadávanie vo WordPresse za open source vyhľadávač Lucene. Vyhľadávanie je preto podľa autorových slov rýchle a relevantné. wpSearch umožní nastaviť atribúty dôležitosti jednotlivých položiek (titulok, obsah, tagy, komentáre, sami si môžete určiť akú váhu jednotlivým atribútom priradíte).

 • kontextové, relevantné a rýchle vyhľadávanie
 • možnosť prehľadávať všetky dáta na blogu, od príspevkov po komentáre
 • jednoduché priraďovanie váhy pre prehľadávané položky

Ako ešte viac zlepšiť vyhľadávanie vo WordPresse?

Existuje ešte množstvo pluginov, ktoré dokážu zlepšiť vyhľadávanie vo WordPresse a vždy je na vás, čo od vyhľadávania požadujete. Preto ku kontextovému vyhľadávaniu môžete vďaka sile pluginov zaznamenávať, čo užívateľov najviac zaujíma, zlepšiť štandardné úryvky hľadaného textu, či dať vyhľadávaniu pekné URL adresy.

Na mojom blogu ešte k lepšiemu a prehľadnejšiemu hľadaniu využívam nasledujúce pluginy:

 • Search Meter – sleduje a zaznamenáva počet vyhľadávaní na vašom blogu, vďaka čomu máte prehľad čo čitateľov zaujíma, o čom by sa chceli dozvedieť viac a hlavne, o čom by ste mali písať
 • Search Excerpt – Search Excerpt zvýrazňuje vyhľadaný text a namiesto štandardného úryvku z príspevku zobrazí práve ten text, kde sa nachádzajú hľadané kľúčové slová.
 • Results count – jednoduché počítadlo počtu nájdených príspevkov
 • Nice Search -Zmení url adresy vyhľadávania vo WordPress typu ?s=wordpress na pekné url typu /search/wordpress

3 Comments

Ahoj, skusal som a svojom blogu prvy a druhy plugin, no better search vytvori specialnu stranku, ktora mi nevyhovuje.
Search Unleashed zase daval rovnake vysledky ako normalne hladanie. Mohol by si mi prosim pomoct s tymto pluginom? Rad by som vedel, aku mas konfiguraciu a kolko trvalo, kym sa blog zaindexoval.

Ahoj, skus moj najnovsi objav Relevanssi, tym som nahradil Search Unleashed a po zaindexovani dava dobre vysledky.

Pridaj komentár