Threadless: Úspech prišiel s tričkami

Existuje množstvo úspešných príbehov internetových značiek, ktoré vás môžu inšpirovať. Už sme si predstavili príbeh jednej spinky, príbeh kamarátov, ktorí si vtipmi a dobrými videami zarobili milióny a dnes príde na rad príbeh milióna tričiek.

Ten príbeh možno poznáte, má meno Threadless a je to jedna z najinšpiratívnejších značiek na internete známa pre svoj komunitný rozmer, úspešné zakomponovanie užívateľských inovácií a crowdsourcingu do firemného modelu.

Všetko sa začalo úplne nenápadne – súťažou na diskusnom fóre pre nezávislý festival. Úzky okruh priateľov a známych pridával svoje na tričká a víťazný bol od Jakea Nickella. Toho zaujala skôr zaujala samotná myšlienka – nech každý pošle svoj návrh trička a tie najlepšie vytlačíme.

Tak vznikol Threadless.
Jake spolu s Jeffreym Kalmikoffom znudení z dennej agentúrnej práce na webových projektoch prirodzene urobili webový projekt tak ako vedeli.
A čo nevedeli tak sa naučili.

Biznis predaja tričiek sa tak začal ako nevinná zábavka – dnes Threadless predáva stotisíc tričiek mesačne, dokáže vďaka tomu stlačiť nákupné ceny na minimum (výrobná cena jedného trička sa pohybuje od 50 centov do 4 dolárov), má zisk 10 miliónov dolárov ročne pri trojnásobných tržbách a mesačne na stránky threadless.com príde milión návštevníkov.

5 vecí, ktoré vás úspech Threadless môže naučiť

1) Čo neviete, to sa naučíte. S tričkami začali, pretože sa to zdalo na prvý pohľad ľahké. To však nemysleli na veci ako kvalita potlače, kreditné karty, vybavovanie objednávok. Za pochodu sa všetko učili. Svoje prvé objednávky prijímali offline a nakupujúci im čísla kreditných kariet diktovali cez telefón.
Nebojte sa preto skočiť rovnými nohami do biznisu, ktorému úplne nerozumiete. Stačí mať dobrý nápad a veľa nervov.

2) Dajte si poradiť Určite nie ste odborníkom na všetko. Zoberte si príklad z Threadless, kde ten najdôležitejší aspekt – dizajn tričiek proste dali do rúk komunite. Tá si vyberie ten najlepší produkt, autor dostane za svoju práce odmenu a komunita dostanete len to najlepšie. Crowdsourcing v praxi.
Jake to nazýva, čo je dobré pre komunitu je dobré aj pre nás. A tak prichádzajú do firmy tie najväčšie inovácie. Pýtajte sa svojich zákazníkov, užívateľov či návštevníkov na ich názor. Zapojte ich do vnútorných procesov (napríklad výber nejakých features na stránke) – tí sa odmenia väčšou angažovanosťou a oddanosťou.

3) Ragujte na komunitu.
Pozrite sa na ich facebookovskú stránku. Nie je to len obyčajný korporátny profil s pár fotkami a suchými rečami – ale živé diskusné fórum, s možnosťou ohodnotiť najnovšie tričká a dokonca si ich kúpiť. Obdobne je aj aktivita na Twitteri na podobne vysokej úrovni. Netreba sa preto čudovať, že predaj vďaka Twitteru dosahuje šesťciferné čísla (čo je Twitter?).

Twitter, či Facebook tak nie sú len povinné jazdy ako to často vidíme, ale integrálnou súčasťou ich stratégie.

4) Buďte rozkuskovaní
Základom podnikania Threadlessu bolo to, že nič nemali premyslené dopredu. Proste sa do toho pustili bez strachu s odvahou niečo spraviť. Rozkúskovanie znamenalo žiadny podnikateľský plán, skúšanie vecí, s výsledkami ktorých si neboli istí. Hlavne že sa nebáli. S tým súvisí aj ďalší bod. Nebáli sa zlyhania.

5) Nebojte sa zlyhaní a poučte sa z nich.
Keď Threadless začal rásť exponencionálne, všetky zásielky posielali cez osobný Jakeov účet vo FedExe, ktorý mal limit 50 transakcií denne. Keď začali tento limit prekračovať, FedEx si za každú zamietnutú transakciu vyúčtoval 5 dolárov. Kým si to uvedomili, boli v mínuse 50 000 dolárov len preto, že nevedeli o existencii biznis účtu.

Z neúspechov si však ťažkú hlavu nerobili. Najdôležitejším pravidlom, ktoré sa od Threadless pri neúspechoch môžeme naučiť je skúšanie nových vecí a to, že neúspech je hlavne veľkou skúsenosťou do budúcnosti. Pri nezdaroch sa naučíte veci, o ktorých ste predtým netušili a nabudúce to vyjde.

Podporte ma lajkom

Vždy sa však do svojich nápadov pustite – Always taking the first step je asi najdôležitejšou radou akou nás môže úspech Threadless nakopnúť. Tak na čo čakáte?

Viac o Threadless nájdete v článkoch na mixergy, 99percent, či Inc z ktorých som príklady čerpal.

3 Comments

Threadless robia pekné tričká, ale podobné tričká vie spraviť hocikto. Aj za lacné peniaze. Stačí si vymyslieť nejaký motív, vybrať si internetovú stránku kde ti tvoj nápad vedia zrealizovať a tričko máš hotové. Žial je veľa takých stránok, kde ti ponúkajú nekvalitné tričká, na to si treba dávať pozor. Ja si bežne volím stránku Kreativa.sk, tričká sú kvalitné a aj motív, ktorý som si vymyslel vyzerá podľa mojej predstavy.

Dnes je už konkurencia veľká a podobných firiem je veľa. S tou kvalitou tričiek je možno niekedy problém, na Slovensku sa každý snaží stlačiť cenu čo najnižšie aby prežil. Potom klesá aj kvalita.

Pridaj komentár