Švédsky systém politických strán

Švédsky politický systém je de facto príkladom skoro neprerušeného vládnutia jednej strany. Od roku 1917, keď sa komunistická strana Švédska rozdelila na revolučné a reformné hnutie, reformné hnutie zažívalo vo Švédsku skoro nepretržité odbobie vládnutia.

Okrem 4 volebných období 76, 79, 91 a 06 dominovala švédskemu parlamentu tzv. Riksdagu a zvíťazila vo všetkých voľbách, ktoré sa konali po roku 1932.

Toto umožnilo Švédskej sociálno – demokratickej strane, silne ovplyvniť smerovanie štátu a vybudovať zo Švédska prototyp sociálneho štátu, kde tvoria výdavky vlády 50 percent HDP a do sociálnej oblasti smeruje skoro tretina HDP.

Vo voľbách v septembri 2006 získala najviac hlasov od r. 1928, naopak soc-dem strana najmenej od r. 1921. Ženy získali 47 percent kresiel.

Tieto voľby znamenali víťazstvo pre Alianciu za Švédsko, koalíciu zloženú z Umiernenej strany, Centristickej strany, Liberálnej ľudovej strany a Kresťanských demokratov. Vytvorili nesocialistickú alternatívu pre švédskych voličov.

Švédska sociálno demokratická strana /Arbetarepartiet Socialdemokraterna / – líder Göran Persson. Program strany zahŕňa ideológiu demokratického socializmu, alebo sociálnu demokraciu. Sociálny štát je platený vysokým daňovým zaťažením.

Členovia Aliancie za Švédsko

Momentálne vládnúca strana Moderate Party Moderata samlingspartiet je liberálna konzervatívna politická strana, členská strana Európskej ľudovej strany. Najdôležitejšími prvkami programu je voľnýobchod, privatizácia a redukcia rastu výdavkov verejného sektora, napriek tomu podporuje väčšinu zo sociálnych benefitov, ktoré Švédsko svojim obyvateľom poskytuje. Lídrom je Fredrik Reinfeldt, ktorý je zároveň terajším premiérom.

Centristická strana (Centerpartiet) – strana je silne naviazaná na vidiek, hlavnými témami sú poľnohospodárstvo, ekológia a decentralizácia. Zaujímavosťou je, že vďaka predaju švédskych novín je to najbohatšia politická strana na svete.

Liberálna ľudová strana (Folkpartiet Liberalerna) – vládna strana, člen Aliancie pre Švédsko. Strana je orientovaná na pravo od stredu, pričom zastáva hodnoty sociálneho liberalizmu.

Kresťanskí demokrati (Kristdemokraterna) – najmenšia strana vládnej koalície.

Ľavicová strana (Vänsterpartiet)

Zelení (Miljöpartiet de Gröna)

Švédski demokrati

Feministická iniciatíva

Zaujímavosťou na švédskej politickej scéne je Pirátska strana, ktorá v posledných voľbách dosiahla 0,63 percenta. K jej požadavkám patrí odstránenie autorských práv, anonymnosť internetu a podobné otázky.

Pridaj komentár