SEO pre WordPress

WordPress je bezpochyby mocný nástroj na správu obsahu a obsahuje množstvo vecí, ktoré autorom blogov, či stránok spríjemňujú každodennú prácu.

Séria článkov SEO a WordPress má za úlohu zmapovať optimalizáciu pre vyhľadávače WordPressu, ktorú zvládne naozaj každý a ktorá môže výrazne pomôcť Vašej snahe umiestňovať sa čo najlepšie vo výsledkoch vyhľadávačov.

Prvá časť seriálu WordPress a SEO prináša prvé rady po nainštalovaní WordPressu, ako sa aspoň trochu vysporiadať s duplicitným obsahom, či akú štruktúru adries si zvoliť.

Prvým krokom po nainštalovaní WordPressu by mala byť zmena štandardných adries typu https://www.embuck.com/?p=123 na https://www.embuck.com/adresu-si-urcite-sami .

Tento krok nájdete v Admin móde WordPressu v menu Options > Permalinks. Tam si zvolíte vhodnú štruktúru adries.

Mne sa najviac osvedčila /%category%/%postname%/ , je logická a pre väčšinu blogov/stránok asi najvhodnejšia.

Ďalším krokom v seoizácii wordpressu by mala byť zmena zobrazovania celých článkov na hlavnej stránke. Takéto zobrazovanie, aj keď považované za typické pre blogy, výrazným spôsobom prispieva k duplicitnému obsahu na stránkach, keďže rovnaký obsah sa nachádza nielen na hlavnej stránke, ale aj na samotnej adrese článku a ešte na stránkach príslušnej kategórie.

Pre zobrazovanie perexu na hlavnej stránke si treba buď vybrať tému, ktorá takéto zobrazovanie má štadardne obsiahnuté, či manuálne upraviť príslušný php súbor (v tomto prípade index.php v adresári s témami WordPressu), kde treba tag the_content(); zmeniť na the_excerpt(); .

Funkcia the_excerpt však automaticky odsekne text bez ohľadu na odstavce, či samotné vety a k tomu ešte na koniec samotného perexu pridáva nepekné […].

V tomto prípade prichádza na pomoc plugin, konkrétne Fancy Excerpt, ktorý perex odsekne až na konci vety a sami si môžete určiť koľko znakov bude perex mať.

Perexy nám aspoň trochu uľahčia najpálčivejší problém samotného WordPressu a to duplicitný obsah.

Samotný Google v radách webmasterom radí vyvarovať sa duplicitnému obsahu, tj. takému obsahu, ktorý sa vyskytuje na viacerých adresách.

A pretože pre WordPress je /foo-bar to isté ako /foo-bar/ aj keď pre vyhľadávače sú to rozdielne stránky, sami vidíte kde je problém.
Riešenie nám zobstará ďalší plugin, Permalink Redirect, nielenže zaobstará, aby každý stránka bola prístupná na jednej adrese, zároveň presmeruje verziu bez www na verziu s www, ak si to nastavíte tak presmeruje aj RSS kanál na Feedburner. Permalink Redirect je malý ale šikovný.

V ďalšom pokračovaní si ukážeme, ako zmeniť titulky, teda < title > tagy, jeden z najdôležitejších atribútov pri optimalizácii stránok pre vyhľadávače, ďalej ako nenechať svoj obsah zahynúť pod prívalom nových príspevkov či ako zlepšiť samotnú indexáciu stránok. Takže ostaňte naladení. Nezabudnite sa prihlásiť na odoberanie noviniek cez RSS.

4 Comments

chcel som na svojom blogu pouzit fancyexcerpt ale po nainstalovani a activovani pluginu a zmeneni index.php kde som zmenil the_content na the_excerpt, tak spravne zobrazuje na hlavnej stranke perex ale ked kliknem na cely pripsevok tak mi ukaze tiez len perex aj ked by malo ukazat cely clanok, nevies mi s tym prosim ta helfnut?

Pridaj komentár