SEO pre WordPress 2

V pokračovaní článku o optimalizácii blogovacieho systému WordPress pre vyhľadávače si ukážeme ďalšie spôsoby ako pripraviť svoj blog na súboj s miliónmi ďalších stránok vo výsledkoch vyhľadávania.

Najdôležitejšie sú unikátne titulky. Práve unikátne title tagy, teda to čo vidíte v hlavičke svojho prehliadača je najdôležitejší krok k úspechu celej stránky. čerstvo inštalovaný WordPress zobrazuje title tagy v poradí názov stránky >> titulka článku, čo je zlé z viacerých dôvodov. Title tagy sa zobrazujú v popisku pri vyhľadávaní, teda ak máte dlhší názov blogu, do titulku sa názov článku ani nezmestí čo znižuje atraktívnosť pre užívateľa. Zároveň sú takto formátované titulky menej atraktívne a menej lákavé na preklik. Čo teda s tým?

Na pomoc ako vždy prichádzajú pluginy, v tomto prípade jeden s výstižným názvom Seo title tag plugin. Vďaka tomuto pluginu si určíte každému článku ľubovoľný title tag, môžete ich meniť podľa situácie a bez zmeny adresy.

Duplicitný obsah

Duplicitný obsah je najväčším postrachom pri WordPresse. V najnovšej verzii 2.3 si práve na problémy s duplicitným obsahom posvietili, takže duplicít bude stále menej. No v každom prípade pomôže vytvoriť v adresári blogu súbor robots.txt a zakázať Google indexovať naprílad rss feed, či adresáre s inštaláciou samotného WordPressu.

User-agent: Googlebot
Disallow: /*/feed/$
Disallow: /*/feed/rss/$
Disallow: /*/trackback/$
User-agent: *
Disallow: /wp-
Disallow: /feed/
Disallow: /trackback/
Disallow: /rss/
Disallow: /comments/feed/
Disallow: /page/
Disallow: /date/
Disallow: /comments/

Nenechajte zahynúť najlepší obsah

Najlepší obsah je klenotom každého blogu, ten najlepší, nestarnúci obsah sa však často stráca pod nánosom nových článkov. Čo s tým? Ako ukázať pilierové články aj ostatným? Popularity plugin je riešením. Po nastavení váh návštevnosti či počtu komentárov pri článkoch, popularity plugin bude počítať popularitu článku a vďaka nemu môžete ukázať svetu to najlepšie čo váš blog ponúka. Osvedčená je aj technika nechať pracovať tento plugin v pozadí a podľa úspešnosti vo vyhľadávačoch vytvoriť svoj zoznam najlepších článkov.

Doprajte svojmu blogu trochu GoogleLove

Google Webmaster Tools je silný nástroj na správu vlastných stránok a sledovania návštevnsoti, ktorú Google posiela na stránky. A aby návštevníkov posielal čo najviac, musí Google poznať o blogu čo najviac. Na to slúži plugin Google Sitemaps, ktorý vytovrí automaticky mapu webu, ktorú prepošle Google. Podľa skúseností na tomto blogu, Google zareaguje okamžite a stáva sa, že článok zaindexuje aj pár minút po uverejnení.

Prvý diel optimalizácie WordPressu pre vyhľadávače. Nezabudnite sa prihlásiť na odoberanie noviniek cez RSS.

4 Comments

Dobrý článok… ale dve výhrady:

1. Kde vo Webmaster Tools sleduješ štatistiky návštevnosti? Tie tam nie sú…
2. Tvoje stránky by boli indexované rovnako rýchlo aj bez Google Sitemaps…

1) myslel som tym Top search queries
2) neviem moze to byt nahoda, ale po vygenerovani novej sitemap v danom plugine sa GoogleBot vzdy ochotnejsie unuva zaindexovat novu stranku

Este by som dodal, nech si ludia prelinkuju clanky ked to pisu a nech pouzivaju tagy. To si myslim, ze tiez pomaha a velmi, ked na clanok linkujem z ineho clanku, tak mam viac precitani a tiez viac navstev z google bota, teda aspon sa mi to zda podla webmasters tools, google analytics a podla pluginu statpress 🙂

Pridaj komentár