Rok 2008 na slovenských blogoch

1. Barcamp

1. Barcamp Bratislava

Socializing – slovo roka 2008. Rok 2008 bol na slovenských blogoch bezpochyby v znamení úspešných či menej úspešných stretnutí, ktoré boli naštartované úspechom BarCampu. Prvý BarCamp sa konal 14. júna a prekonal aj tie najdivokejšie očakávania. Úspech potvrdil hlad po stretávaní a aj napriek nedodržaniu hesla žiadnu poslucháči, ale len aktívni diskutujúci – Barcamp sa stal úspechom roka 2008.

Barcamp Bratislava kolko ludi prislo

2. Facebook na Slovensku

2. Úspech Facebooku na Slovensku

Fenomén Facebooku sa u nás naplno začal ukazovať práve v roku 2008. Tisíce aplikácií, jednoduchý, prehľadný dizajn a user-friendly prostredie si okamžite získali aj slovenských užívateľov. Aj napriek miernemu odporu voči novej verzii, ktorá výrazne obmedzila využívanie aplikácií si Facebook zachoval svojich fanúšikov a získava čoraz väčšie miesto v našich digitálnych životoch. V neposlednom rade Facebook už objavili aj marketéri, či prezidentskí kandidáti.

facebook cisla navstevnosti

3. Blogeri masove rozsirenie

3. Blogeri sa dostávajú do všeobecného povedomia

Blogeri sa v roku 2008 výraznejšie dostali do všeobecného povedomia. Blogy odhaľovali kauzy, prešľapy, výraznou posilou pre občiansku žurnalistiku sa stali novospustené služby – staznosti.sme.sk či staré známe vybrali.sme.sk. Blogeri boli častokrát pasovaní za expertov v danej oblasti a citovaní, či v neposlednom rade aj žalovaní.

blogeri.cisla


4. Sukromie

4. Súkromie je prvoradé

Tak ako nám viaceré kauzy minulého roka ukázali – na internete nie sme anonymne. Čoraz viac užívateľov je na svoje súkromie veľmi háklivé – únik hesiel zo zoznamky azetu, tento fakt len potvrdil.

sukromie cisla

5. Klony uspesnych sluzieb

5. Klony prichádzajú

Rozvoj klonov na Slovensku pokračoval aj v roku 2008 a pokračovať bude aj roku 2009. Aplikácie, ktoré neprinášajú na slovenský internet nič nové oproti svojim americkým vzorom rástli ako huby po daždi a rovnako rýchlo aj odchádzali do zabudnutia – mubo.sk, ktorý aj napriek zaujímavému buzz-launchu nepriniesol oproti vybrali.sme.sk nič nové. Dúfajme, že rok 2009 v tomto ohľade pre klony ohľaduplnejší – nádeje môžeme vkladať do komunitného portálu eSvety.sk.
.

klony na slovensku

6. iPhone a mobilny web

6. Príchod iPhone

V noci na 22.augusta prišiel aj na Slovensko dlhoočakávaný mobilný telefón od Apple. Aj keď ho množstvo blogerov vlastnilo už pred týmto dátumom, očakávania a nadšenie z príchodu sa odrkadlili na nočnom predaji – šou, rad ako v USA, či bitka pred obchodom. A aj s nastevením … paušálov som zvedavý ako príchod iPhone či iných mobilných telefónov ovplyvní mobilný web na Slovensku.

iphone cisla predajnosti

Pridaj komentár