Publikuj alebo zhyň

Publish or perish Heslo Publish or perish (Publikuj alebo zhyň) sa viaže na vysokoškolskú povahu publikovania materiálov – čím viac a častejšie, tým lepšie.
Počet publikácií, ich povaha a počet referencií – to všetko vo svete vysokého školstva znamená metodiku, podľa ktorej sa dajú jednotliví pracovníci, či celé fakulty porovnávať.

Publish or perishHeslo Publish or perish (Publikuj alebo zhyň) sa viaže na vysokoškolskú povahu publikovania materiálov – čím viac a častejšie, tým lepšie.
Počet publikácií, ich povaha a počet referencií – to všetko vo svete vysokého školstva znamená metodiku, podľa ktorej sa dajú jednotliví pracovníci, či celé fakulty porovnávať.

Týmto heslom sa však neriadia len vysokoškolské autority – presne vystihuje samotnú povahu blogovania. Blogovanie je dlhodobá záležitosť a vyžaduje si neustály prísun čerstvých nápadov a ak blog prestane byť aktualizovaný, vypadne z RSS čítačiek, nedostáva spätné odkazy – čo vo svete blogov znamená klinickú smrť.

Ako zdroj návštevnosti ostávajú odkazy z ostatných stránok, ktoré nepísaním nových článkov nepríbúdajú a strýčko Google, ktorý tiež uprednostňuje čerstvý obsah

Ako teda docieliť, aby tvoj blog dosahoval konštatnú návštevnosť, pozornosť čitateľov, ich participáciu a bol prítažlivý aj pre sponzorov?

Ako teda nezabiť blogera?

Čo je najdôležitejšie?

 1. Mať nápady a inšpiráciu.

  Nevieš o čom písať? Hľadaj digg.com, delicious.com či sleduj iných blogerov. Píš o tom čo ťa zaujíma a samozrejme aj čo zaujíma tvojich čitateľov.
  Aký bol najobľúbenejší člíánok na blogu minulý rok? Prečo ho neaktualizovať?

 2. Počúvať svojich čitateľov.

  Spätná väzba vo forme komentárov, či otázok a reakcií prostredníctvom kontaktného formulára je pri blogovaní kľúčová. Odpovedaj na ne prostredníctvom blogových príspevkov.

 3. Zaviesť v blogovaní režim a pravidelnosť.

  Aj keď je to asi najťažšie, režim a pravidelnosť sa pri blogovaní vyplácajú. Napríklad každý piatok vyjde väčší pilierový článok. Každý pondelok zbierka toho najlepšieho čo ti prišlo pod ruku z minulého týždňa. Aj keď je takéto power-blogovanie náročné na čas a energiu, vyplatí sa. Blogovanie je predsa zdravé.

 4. A občas prinášať aj nejaké novinky, napríklad nový dizajn. Páči sa?

5 Comments

Niekedy je inak lepšie, než živoriť na starom obsahu a nasilu tlačiť nový, začať písať úplne inak zameraný blog. Tak, ako požiar prospieva rastlinnému porastu, tak aj zmena blogu, blogovania a témy prospieva ľuďom na sieti.

Pridaj komentár