Použitie WordPressu pri webovom projekte

Nedávno som mal zaujímavú konverzáciu s konkurentom, ktorý podobne ako ja spustil cestovateľský web na WordPresse. Tvrdil mi, že môj projekt nikdy nemá šancu uspieť, keďže nemám ani poriadne CMS. WordPress je pritom jeden z najlepších systémov na manažment obsahu aké poznám. A zatiaľ som nenašiel vec, ktorú som si naplánoval a ktorú by potom WordPress nezvládol. Ak sa aj vy snažíte vybudovať nejaký projekt na tomto systéme, skúste sa riadiť nasledovnými radami. Možno vám pomôžu vyvarovať sa chýb, ktoré som si vyskúšal 🙂

1) Vypnite si revisions. Jedna z najužitočnejších pomôcok, ak plánujete pracovať so stovkami stránok. Každá zmena v dokumente je totiž WordPressom zaznamenaná do revízie, a tie sa pri často upravovaných stránkach šplhajú na desiatky kusov. Vynásobte počet stránok desiatimi a máte stovky, ba tisíce zbytočných položiek v databáze.

2) Dobrá štruktúra URL – URL, alebo adresa jednotlivých stránok by sa nikdy nemala meniť. Rozhodnutie o štruktúre stránky je tak jedno z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť. Ak sa rozhodnete využívať príspevky – posts, či hierarchické pages je len na vás. Ak sa však rozhodnete využívať pages, vždy radšej zahrňte do URL pre články aj čísla (napríklad %ID%-%title%.html).
Wordpress totiž bez čísel nevie, či je daná stránka stránkou, či príspevkom, kategóriou alebo tagom.
Robí tak zbytočné overenia a načítanie stránok trvá dlhšie, pri stovkách stránok neznesiteľne dlho. Ja som sa pri projekte hotelove.sk rozhodol pre využitie statických stránok – stránky sú tak radené podľa príslušnosti k jednotlivým destináciám a uľahčuje sa ich hľadanie, triedenie, či získavanie podľa rôznych kritérií (napríklad len hotely v Paríži, atrakcie v Paríži, najnavštevovanejšie stránky v jednotlivých mestách a podobne).

3) Custom fields – Tieto špeciálne políčka sú určené na doplňujúce informácie k článku. Väčšinou sa využívajú napríklad na doplňujúci obrázok, ale možnosti sú oveľa širšie – od kategorii článkov (napríklad hviezdičky hotelov), cez adresy, či geolokácie až po doplňujúce texty, proste čo vás napadne.

A najlepšie na custom_fields je, že podľa nich dokážete triediť články. Vďaka príkazu query_posts tak môžete vybrať všetky články, ktoré majú zadefinované určité custom_fields. Na hotelove.sk je takto zadefinovaných vyše 30 políčok. Vieme tak vďaka nim, kedy je otvorené múzeum v Louvre, či koľko tam zaplatíte vstupné. Viac o použití custom_fields nájdete napríklad na Smashing Magazine.

4) Custom taxonomies – S Custom fields idú ruka v ruke aj custom taxonomies. Keďže pri stovkách článkov potrebujete mať čo najlepšie možnosti triedenia, prichádza WordPress s možnosťou vlastných taxonómií. Tie vlastne slúžia na podrobnejšie opísanie vzťahov medzi článkami – v príklade hotel v New Yorku môže byť 3 hviezdičkový, nachádzať sa v Queens a môže byť zaradený do kategórie lacnejších hotelov. To všetko urobíte definovaním taxonómií a vďaka nim potom články triedite, vyberáte, či porovnávate.

Samozrejme taxonómie sú potrebné až pri stovkách článkov, no nezaškodí sa nimi zaoberať už na začiatku. Ušetríte si veľa času stráveného pri neskoršej práci.

5) query_posts – Články vo WordPresse sa štandardne radia chronologicky. No s query_posts môžete radenie ovplyvniť ako len chcete: podľa titulku, podľa kategórie, vypísať len stránky (pages), či články publikované len v určitom čase. Najlepšou možnosťou je však podľa môjho názoru radenie podľa custom fields. Takto si môžete vyberať, ktoré články zobrazíte – presne podľa potreby.

6) Šablóny stránok – Viac šablón stránok znamená väčšiu flexibilitu: predstavte si, že píšete články, ktoré patria do jednej série. Vďaka WordPressu im môžete priradiť inú šablónu článku a dať im tak nielen iný vizuál, ale aj nové funkcionality.

7) Pluginy Pluginy sú jedným z najsilnejších nástrojov vo WordPresse. Na každú maličkosť existujú desiatky možností, od jednoduchej SEO optimalizácie titulkov, cez implementáciu Google Maps, štatistiky návštevníkov, či pridania kontaktného formulára. Možností ako obohatiť WordPress je množstvo. Len pluginy sú dvojsečná zbraň – čím viac ich je, tým viac záťaže to znamená a vaše stránky sú pomalšie. Je teda naozaj dôležité používať len tie, ktoré sú nutné a zbytočnosti nahradiť napríklad kódom v stránkach, či inak. Hotelove.sk má napríklad aktívnych 18 pluginov, newyorkcity.sk 25 (to už je na hranici dobrého vkusu).

8 ) Sledujte si výkonnosť stránok. – Rýchlosť sa stáva jednou z najdôležitejších vlastností webov na internete – užívatelia čítajú čoraz menej, majú menej času a preto aj ich náročnosť, čo sa týka rýchlosti načítania rastie. Ak nechcete aby všetci odišli, kým sa stránky natiahnu, musíte sledovať výkonnosť svojho webu. Vaši pomocníci sú Google Webmaster Tools a samozrejme pluginy na cacheovanie stránok. Užívatelia dnes naozaj nepočkajú na vaše pomaly sa načítané stránky a jednoducho odídu.

S týmito ôsmimi pravidlami, s dobrým nápadom a trochou štastia sa vám určite podarí spustiť slušný projekt založený na WordPresse. Ak sa do niečoho podobného chystáte, dajte vedieť a rád svojimi radami pomôžem.

8 Comments

Ja nevidim problem v revisions. Je to dobra vec, pokial niekto nieco pokazi na webe uz sa mi to par krat zislo…

Pokial to nerobi problemy s DB vykonom, tak nevidim dovod vypinat to. A pri stovkach stranok by to problemy robit nemalo, ak ano tak to mohol byt kludne problem s nastavenim DB servera…

Inac suhlasim s clankom, ze vo WP sa da spravit takmer cokolvek.

Marek môj názor poznáš, WordPress je aj podľa mňa najlepšie CMS na webe a neexistuje nič, čo v ňom nespravíš…z nových funkcii vo verzii 3.0 spomeniem len reálny vzhľad stránky priamo v TinyMCE alebo drag&drop menu management…

Ja používam hlavne Drupal, ale trvalo mi dlho kým som sa ho naučil ovládať. Momentálne už mám niekoľko stránok aj vo WordPresse a musím povedať, že sa oproti Drupalu manažuje oveľa jednoduchšie.

Pridaj komentár