PayPal

Paypal je internetový platobný systém, ktorý poskytuje elektronickú alternatívu platenia. Čo je na ňom také výnimočné? PayPal bol na správnom mieste práve v čase veľkého internetového boomu. Vďaka kúpe spoločnosťou eBay sa stal defacto monopolom na poli platenia na internete (okrem kreditných kariet a ďalších menej bezpečných služieb). Zaregistrujte sa tu.

História Paypal

Paypal bol založený v roku 1998 a čoskoro sa dostal do hľadáčika internetovej aukčnej firmy eBay, ktorá práve hľadala vhodné riešenie online platieb. Keďže bol PayPal načastejšou formou platby na stránkach eBay, v októbri 2002 bol odkúpený spoločnosťou eBay, čím sa stal prakticky dominantným hráčom na trhu platieb cez internet. Za jeden kvartál, prebehnú cez Paypal platby celkovo v hodnote 11 miliárd dolárov a táto suma medziročne narastie o cca. 40%, čo len potvrdzuje životaschopnosť internetového obchodoviania.

PayPal je zároveň liaheň talentov. Množstvo ľudí, ktorí odišli z firmy založilo svoj vlastný internetový biznis, poväčšinou úspešný.
Medzi ne patria napríklad populárne sociálne služby LinkedIn, či Facebook či asi najznámejšia služba YouTube, ktorú založili práve bývalí zamestnanci PayPalu.

Paypal na Slovensku

Momentálne na Slovensku máme možnosť otvoriť si Paypal účet ale určený len na posielanie peňazí cez Paypal, takzvaný Send only účet.
Jediným spôsobom ako obmedzenie obísť je založiť si Paypal účet s českou adresou, keďže bratia Česi majú od minulého roka možnosť aj peniaze od Paypal prijímať a odosielať na vlastný účet v Českej banke. Vďaka účtu v Českej banke máte možnosť aj prijímať peniaze a teda začať reálne zarábať na internete.

Typy účtov

V PayPale existujú tri typy účtov:

Personal/Osobný Paypal účet

Pre Vašu osobnú potrebu pri nakupovaní. Tento typ sa hodí ak budete s Paypalom len nakupovať, keďže pri osobnom účte nemôžete prijímať platby z platobnej karty, ale výhodou je, že akékoľvek posielanie platieb je zadarmo, dokonca ja prijímanie platieb z iných Paypal účtov.

Premierový Paypal účet

Pre kupovanie a prijímanie platieb, platby sú zase nespoplatnené, za príjem platieb si však Paypal zoberie nie malé poplatky.

Business Paypal účet
Tento Paypal účet je určený pre obchodníkov. Posielanie peňazí je zadarmo, za príjem je zavedený poplatok.

Pri Paypale neplatíte žiaden vstupný poplatok ani žiadne poplatky za vedenie účtu ako pri normálnych bankách, platíte len za vykonané transakcie a výška platieb sa odvíja aj od objemu peňazí, ktoré prejdú cez Váš účet.

Štandardný model: $0 do $3,000 – platíš 2.9% a .30 za transakciu

Obchodnícky model: $3,000 do $10,000 – 2.5% a .30 za transakciu
$100,000 a vyššie – 1.9% a .30 za transakciu.

Poplatky sú teda celkom vysoké, Paypal sa najviac hodí na kupovania na eBay a prijímanie platieb. Založiť si účet je záležitosť pár minút a potom Vám už nič nebráni objaviť obrovský svet internetového nakupovania s PayPalom.

7 Comments

vedeli by ste mi poradit ? : zrobil som si paypal ucet. teraz mi treba akivovat kartu zadanim toho overovacieho kodu, ale mne zatial stiahli z uctu len 0,7 eur a nepise mi tam ten overovaci kod.Ked by som dol link and confirm my credit card a dal continue tak by mi mali stiahnut tie zvysne peniaze ?

Měly bych k Paypalu dotaz. Zřizovala jsem si ho nedávno a při tom nastavování se mi podařilo výběr účtů nějak přeskočit. Paypal sám si mě navedl jen na výběr karta/bankovní účet – zvolila jsem banku a pak už mi to samo nahodilo účet Premier. Ten ale nechci, dá se s tím něco dělat? Nějak to změnit?
Díky, L.

vedel by mi niekto poradit?
zalozila som si paypal, pridala kartu, no este stale nie je aktivovana tym overovacim kodom. No a na paypal ucte sami zobrazuje 0 penazi. Teda na ucte mam ale ta paypale sa mi to nezobrazuje. tak sa bojim aj objednavat, kedze mi naskakuje, ze tam nic nemam. Zmeni sa to, ked mi pride ten overovaci kod?

Dobrý deň, aj ja by som potrebovala pomôcť so založením paypal, ale s platením cez účet – cez EB, nie kartou, lebo tú nemám…
Ďakujem pekne

Pridaj komentár