Mubo.sk: Hodená rukavica pre vybrali.sme.sk

Social bookmarkingové stránky – teda stránky na zdieľanie obľúbeného obsahu sú častým cieľom klonovania.

Pligg je k dispozícii zadarmo a aj preto je tento koncept napodobnený v množstve projektov, ktoré zapadli prachom, no niektoré si svoj kúsok slávy vydobili.

Aj na slovenskom internete sa udomácnilo viacero projektov, ktoré stavajú na princípe zhromažďovania odkazov – vďaka akvizícii SME – úspešný vybrali.sme.sk či mojelinky.sk pod krídlami spoločnosti internet info.

Na tomto poli skúša svoje šťastie aj mubo.sk – projekt Marka Kolára, blogujúceho na adrese blog.pxforce.com.
Čo s novým projektom zamýšľa a ako ho chce odlíšiť od vybrali.sme.sk som sa spýtal priamo autora.

Čo ťa primälo založiť ďalšiu social bookmarkingovú službu?
Často sa snažím prispôsobiť okolie sebe a nie seba okoliu. Na vybrali.sme.sk mi vadí hlavne komunita. Minimum diskusie a neochota alebo nezáujem o novinky. Tiež často pochybný pôvod hlasov (buď kolegiálne hlasovanie z trendu, sme.sk alebo jednoducho spameri) A tiež mi vadí
toľko politiky 🙂

Na Slovensku máme len jeden úspešný pokus o social bookmarking stránku – bývalé asdf.sk, vybrali.sme.sk. V čom bude mubo lepší?

Mubo má hlavne inú cieľovú skupinu. Mierim na nižší vekový priemer a najmä už existujúcu komunitu mimo blogov na blog.sme.sk. Lepší? Bude administrovaný. Admin nebude však neznámy “poloboh”, ktorý niekedy niečo vymaže. Bude to člen komunity. Postrach spamerov.

Časom by malo pribudnúť niekoľko funkcií, služieb a možnosť personalizácie. Momentálne je mubo tiež nekomerčný a na webe nie je reklama (okrem “mubo odporúča”) a to sa mi páči.

Mubo zaujal blogerov už pred oficiálnym spustením. Čo bolo za touto kampaňou?

Vyvolať buzz bolo mojím hlavným cieľom. S nulovým rozpočtom som oslovil veľké množstvo ľudí, ktorí boli jednoducho zvedaví. Písali sa články. Viedli sa diskusie. Dokonca som videl anketu kde mali ľudia
tipovať kto je mubo 🙂 Klasický SPAM už dostal mailom asi každý. Chcel som písať spam, ktorý neprekáža. Čítať v diskusiách, že sa mail niekomu aj páčil bolo dobré znamenie. Ak sa niekto vyjadril záporne, ďaľší mail nedostal. Obsah mailu odkazoval na zaujímavý obsah na webe. Bolo to dosť
práce takýto obsah nájsť, prečítať alebo pozrieť a okomentovať. Ale som spokojný.

Ako plánuješ službu mubo.sk rozvíjať? Ako by mal podľa teba mubo vyzerať o rok?

Mubo sa bude snažiť “počúvať komunitu”, ktorá sa predpokladám vytvorí. Každý návrh bude premyslený a prípadne zrealizovaný. Samozrejme už mám v hlave pár predstáv, ktoré budú priebežne odhalené.

7 Comments

…najprv som si nevedel utvoriť vlastný názor na mubo.sk, ale začína sa mi tá myšlienka páčiť, keďže na vybrali.sme.sk najdete na titulke skoro samu politiku a niektorých až tak veľmi tí “politickí panáci” nezaujímajú…..a ten spam som už dávno odpustil:D:D:D

Tomas so SME.sk napisal:
Milý Marko Kolár, je naozaj taký problém keď sa snažíš podvádzať z hlasmi, aspoň neposielať všetky falošné hlasy z rovnakého počítača? Naschvál urobíme v prípade tohoto textu výnimku a zrušíme mu automatickú penalizáciu udelenú za podvod, len aby si ostatní mohli pozrieť, akým strašne zúfalým spôsobom sa nová služba snaží propagovať podvodmi na stránkach svojej konkurencie… tak veľa šťastia v podnikaní.

Pridaj komentár