Moja cesta k internetu (a blogovaniu)

Nedávno som pri hľadaní na internete našiel jeden zo svojich zabudnutých projektov – pár príspevkov žiadnej hodnoty, ktoré som napísal asi vtedy keď som objavil internet. Pri prehľadávaní jedného z mojich prvých pokusov o vlastnú online prezentáciu na internete som si zaspomínal ako som začínal na internete. K internetu som sa dostal asi okolo roku 2000 na farebných iMacoch v internetovej kaviarni.

Už vtedy bol pre mňa svet internetu fascinujúci – najmä vďaka možnosti publikovania.
Moje prvé stránky uzreli svetlo sveta len pár mesiacov po objavení internetu – pekne na diskete som si do kaviarne vždy doniesol novú verziu html stránok nakódovaných doma, nahral cez webové rozhranie na webpark.sk, či hyperlink.cz a bol som spokojný.

eBox - jedna z mojich prvých stránok

Stránky boli plné hlúpostí, ktoré ma vtedy zaujímali a plné hlášok, za ktoré by som sa dnes aj trochu hanbil: Tak a koncia prazdniny… studenti sa vracaju za svoje lavice a  slovensky Internet oziva podstatna cast surfujucich sa pripaja v skole   NECH ZIJE SKOLA  :-0

Postupom času sa moje stránky vyprofilovali – z typického predstaviteľa domácich stránok tej doby (ktoré sa venovali všetkému a zároveň poriadne ničomu) som si pestrej ponuky kategórií ako Matrix, Tolkien, Fonty, či CSS vybral práve svet Pána prsteňov. Stránky mali spoločné jedno: tabuľkový dizajn, každý týždeň iné farby, či dizajn (ktorý som si vždy starostlivo zaznamenával aj v offline forme) a namiesto pravého kliku ste dostali nasledovnú hlášku:

Nastavte si túto stránku ako domovskú vo vašom prehliadači. Urobíte to nasledovným spôsobom: V hornom menu si zvolíte Nástroje » Možnosti siete Internet » stlačíte Použiť aktuálnu a je to. Ďakujem.

Nikto si určite moju stránku ako domovskú nenastavil, no boli to pekné časy – často strávené pri počítači so zapnutým programom CoffeeCup – skvelým wysiwyg editorom html stránok.
Moja homepage – stránky neo11.hyperlink.cz sa však časom zmenili na http://lordoftherings.webpark.sk – trilógiou Pán prsteňov som bol trochu posadnutý, slovenské stránky neexistovali, tak som ich začal tvoriť. Skoro denne pridávané články o hercoch, postavách z pripravovaného filmu, každý deň hľadanie nových obrázkov a v časoch najväčšieho záujmu o túto problematiku spomenutie stránok v relácii WWW venovanej najlepším stránkam o Pánovi prsteňov na Slovensku alebo v časopise Eurotelevízia.

Screenshot 2015-04-24 12.32.39

Históriu lordoftherings.webpark.sk si môžete pozrieť na užitočnom archive.org. Od roku 2000 do roku 2005 fungovali na bezplatnej doméne.  Potom prišla moja prvá .com doména – panprstenov.com. Nasledujúci rok som si kúpil aj doménu túto doménu a začal blogovať ako embuck – podľa mojich iniciálok. Začal som písať o tom, čo ma zaujímalo (na dnes trochu zabudnutom textpatterne). Postupne tak na embuck.com pribúdali články o dizajne, nových internetových službách, o mojom obľúbenom WordPresse, či mojej neskoršej špecializácii – marketingu.

Aká bola vaša cesta k internetu a vaša prvá stránka?

Pridaj komentár