Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté

BBC zjednocuje celé svoje portfólio značiek pri rozhlasových okruhoch. Logá doteraz nejednotne vystupujúcich okruhov sa prebudovali na základe jednotného vizuálneho štýlu – kruhu s jemnými, no odlišujúcimi rozdielmi. Podobným prerodom značky prešli nedávno aj okruhy Slovenského rozhlasu. Ako skončilo ich porovnanie?

BBC zjednocuje celé svoje portfólio značiek pri rozhlasových okruhoch. Logá doteraz nejednotne vystupujúcich okruhov sa prebudovali na základe jednotného vizuálneho štýlu – kruhu s jemnými, no odlišujúcimi rozdielmi. BBC teda aj pri rozhlase sleduje trend, ktorý nastúpila pri zjednotení značiek televíznych kanálov.

Zmena loga je pritom veľmi citlivá záležitosť, zmena celého portfólia doteraz rôznorodých značiek ešte viac. A v BBC túto náročnú úlohu splnili na výbornú. A práve v tomto prípade však platí, keď dvaja robia to isté nie je to vždy to isté.

Slovenský rozhlas vs. BBC

Aj na Slovensku sa tento rok menilo logo. Spomeniete si ešte ako vyzerá logo nové Slovenského rozhlasu?
To najnovšie, v poradí tretie logo Slovenského rozhlasu v priebehu pár rokov, predstavuje pôdorys budovy SRo, teda obrátenej pyramídy v Bratislave (to sú tie nič nehovoriace štvorce). Čo sa s logom stane ak budova o pár rokov nebude patriť rozhlasu?

A viete čo jednotlivé farby znamenajú? Modrá je totiž synonymom pre spravodajstvo, zelená pre regióny a žltá znamená vážnu hudbu…
Je pekné, že logotyp SRo sa drží jednotiacej témy, tá je však neponúka nič viac ako čo okruh to iná farba. Pre porovnanie BBC taktiež zjednocuje okruhy nielen jednotným tvarom – teda kruhom, ale na jednotlivých logách sú práve tie jemné odlišnosti určujúce čo je daný okruh ponúka. Všimli ste si úsmev pri BBC 7? To je comedy okruh. Či basový kľúč pri BBC3, teda okruhu pre vážnu hudbu? Nie? Tak je to podobne ako šipka pri FedEx. Nenásilné, ľahko identifikujúce sa a jednoduché a skvelé. Tak sa snáď pri predaji budovy SRo dočkáme konečne poriadneho loga pre rozhlasové okruhy.

Pridaj komentár