Hviezdne fonty súčasnosti

Pokračovanie článku Web 2.0 fonty prináša ďalšie obľúbené fonty hojne používané na dnešnom internete. Predstavujú sa ITC Officina, FF Dax a Myriad Pro.

Niekedy sa zdá, že pri písmach dokonale funguje davová psychóza. Obľúbené fonty sa stávajú stále obľúbenejšie, až do momentu, keď začnú byť úplne všade.

Pokračovanie článku Web 2.0 fonty prináša ďalšie obľúbené fonty hojne používané na dnešnom internete. Predstavujú sa ITC Officina, FF Dax a Myriad Pro.

ITC Officina

Font, ktorý používam v hojnej miere aj na tomto blogu je jedným z najpoužívanjších fontov na internete v poslednej dobe – ITC Officina. Či už vo forme serif – ktorú vo svojom logu používa Cnet či Bloglines, alebo sans serif, ktorú používa Amazon, Officina je veľmi dobre použiteľné písmo vyvinuté Erikom Spiekermannom v roku 1990.

Odvtedy je Officina, ako už názov napovedá pôvodne stvorená pre svet biznisu a úradov sa stáva čoraz populárnejšou a to nielen vo svete pečiatok a potvrdení.

FF Dax

Jeden z najpredávanejších a najžiadanejších fontov súčastnosti (FF Dax existuje vo viac ako 50 variantoch a ďalšie, držiac sa hesla keď je úspech treba pokračovať, pribúdajú).

FF Dax bol vytvorený Hansom Reichelom a je často využívaný vo svete reklamy a marketingu. Za svoju prílišnú používanosť si vyslúžil negatívne emócie a taktiež jeho povesti nepridalo ani použitie pri rebrandingu kultového loga UPS.
Aj keď font bol v tomto nevinne, za podieľanie sa na zločinnom zmodernizovaní logotypu od Paula Randa si FF Dax vyslúžilo ďalšiu kritiku.
FF Dax používa vo svojej marketingovej komunikácii aj spoločnosť Intel.

Myriad Pro

A dnešný výber uzatvára Myriad Pro, písmo vytvorené spoločnosťou Adobe, odvtedy používané aj na marketingovú komunikáciu samotnej firmy.

Myriad si vďaka dobrej čitateľnosti a prívetivosti samotného písma (oproti napríklad drsnosti Frutigeru) vybudoval celkom silnú podporu či už v radoch dizajnérov, alebo typografov.
Od roku 1992 sa zároveň Myriad stal “oficiálnym fontom” spoločnosti Apple, za čo si vyslúžil asi doživotnú slávu.


4 Comments

Pomaly, ale isto mi niekto začína vyfukovať témy článkov, aby som začal rýchlo niečo publikovať :).

Čakal som, že bude predstavených viacej písiem, ale som spokojný aj s málom, aspoň niečo.

Už v minulom článku (Web 2.0 fonty) som chcel upozorniť, že Myriad je od Adobe (je tam Apple Myriad). Akosi som zabudol.

Pridaj komentár