Čo sú Google Maps?

Google je bezpochyby jedným z technologických lídrov dneška, z laboratórií v Mountain View každý mesiac vyjde služba, na ktorú by väčšina možno ani nepomyslela.

Mapy od Google sú jednou z nich, mapy dovtedy poskytované na internete boli poväčšinou statické, nespájali informácie s mapovými podkladmi.
Až Google spojil vyhľadávanie s mapami, novou a intuitívnejšou formou.
Mapa je navigovateľná poťahovaním myši, výsledky hľadania sa zobrazujú priamo na mape, teda človek hľadajúci “oprava notebooku v Bratislave”, by mal nájsť priamo výsledky hľadania aj s adresami. Zatiaľ takéto hľadanie v SR nefunguje, ale po zmenách v mapách od Google sa čoskoro dočkáme aj takýchto služieb.

Mapy od Google poskytujú štadardne tri pohľady, satelitný, mapový podklad a kombináciu oboch. Asi najzaujímavejším je satelitný pohľad, kde Google poskytuje pohľad na známe miesta z vtáčej perspektívy a často sa na týchto obrázkoch zobrazia aj vec, ktoré majú ostať skryté (Google Sightseeing), ako nahí opaľujúci sa ľudia, či oblasť Area 51, známa ako základňa mimozemských civilizácií na Zemi.

Google Mashups

No jedinečnými sa Google Maps nestali kvôli samotným mapám, ale najmä vďaka možnosti implementácie máp na vlastné stránky a ich následného upravovania.

Vďaka znalostiam javascriptu môže každý pridať vlastné dáta a utvoriť si tak vlastnú mapu, ktorá sa bude správať rovnako ako tá od Google.
Existuje množstvo tzv. Mashups, teda úprav máp, ktorých kvalita a spracovanie sú skvelé. Stačí si len pozrieť Google maps maniu, špeciálny blog, ktorý sa takto upraveným mapám venuje.

Nájdete tu stovky príkladov použitia Google máp cez tradičné príklady pužitia ako mapy metra, mapovania dopravnej situácie v mestách sveta až po premyslené a dôkladne pripravené projekty ako mapa kriminality v USA, cenové mapy domov či zobrazovanie aktuálneho počasia.

Fantázii sa v tomto smere medze nekladú, zo slovenských príkladov použitia Google máp môžem menovať mapu Slovenska z dsl.sk, mapu blogerov na sme.sk, či mapu Stredozeme na panprstenov.com (čo je mimochodom moja práca).

Zaujímavosti

      Google neponúka len mapy zo Zeme, moon.google.com je špeciálna stránka, mapujúca povrch Mesiaca a na adrese http://www.google.com/mars, zase nájdete podobnú mapu Marsu. Skúste si priblížiť mapu Mesiaca na maximum, uvidíte syrový povrch Mesiaca.


      Ak si v menu Get directions zvolíte dve mestá, ktoré delí napríklad oceán ako New York a Londýn, dostanete zaujímavé inštrukcie ako Skoč do Atlantického oceánu a pláv asi 29 dní.
      Google Maps sa už objavili aj v Simpsonovcoch, keď si Marge pozerala satelitné snímky vlastného domu.


Pridaj komentár