embuck

embuck.com pôvodne vznikol ako moja osobná webstránka, kde som si zapisoval veci, o ktorých som nenašiel na slovenskom internete žiadne informácie. Začal som písať o všetkom možnom, od článku o obľúbenom maliarovi, cez školské práce, až po inšpiratívne príbehy blogerov zo zahraničia. Blog mi slúžil aj ako pieskovisko pre učenie sa nových vecí, ktoré mohli byť prospešné aj pre ostatných.

Až neskôr sa blog sám vyprofiloval na oblasť marketingu, reklamy a PR, ktorým sa venuje doteraz.

Najstarším článkom je práve jeden z učiacich článkov o výbere blogovacieho systému, kde radím začínajúcim blogerom (a tak trochu aj sebe), na čom začať blogovať. To bolo v roku 2006.

 

Pre mňa bolo blogovanie o blogovaní prirodzené, keďže som o tejto disciplíne nič nevedel. Články ako blogovať, ako zaujať, ako štylizovať nadpisy, či ako vyberať obrázky, tak aby zaujali boli vtedy v móde a ja som sa pri písaní učil novým veciam – zároveň prinášal rovnaké poznatky aj mojim čitateľom.
Inšpiráciou pre mňa sa stalo samotné blogovanie a snaha zdokonaliť sa v tejto činnosti, či príbehy zahraničných blogerov napríklad z USA, ktorí už vtedy zaujímali médiá. V roku 2006 sa osobnosťou roka stali užívatelia internetu a veľa sa vtedy hovorilo o novej forme žurnalistiky, či vzostupe nových médií a blogy boli naozaj populárne.

Očakávanie neboli žiadne – blogovať som nezačal pre nejaký jasný dôvod, chcel som mať miesto kde si môžem publikovať a zapisovať svoje myšlienky. Neskôr však očakávania prišli – najmä vďaka inšpirácii zo zahraničia a vďaka možnostiam speňaženia.
Na webe sa miera úspechu pre mňa meria počtom odkazov – pre úspech na webe je dôležité byť videný a preto sa mi páči pojem Linkeconomy od Arianny Huffington, ktorá spoluzaložila Huffington Post, dnes jeden z najvplyvnejších online magazínov. Úspech na internete je založený na odkazoch – čím viac ich máte, tým je to lepšie – linky sú menou tejto doby.

A preto, keď na môj blog začali odkazovať ďalší blogeri tak asi vtedy prišlo také prvé uvedomenie úspechu, alebo skôr zodpovednosti o tom čo napíšem.

Asi každý bloger potvrdí, že mu blogovanie prinieslo niečo aj v profesionálnom živote – či už nové pracovné ponuky, alebo kontakty. Pre mňa bol môj blog asi najlepším CV – našiel som si vďaka nemu prácu, získal som množstvo profesionálnych kontaktov a zlepšil som sa v oblastiach, ktoré som neskôr v pracovnom živote využil.

Určite by som sa viac venoval spoznávaniu ľudí a komunity okolo blogov, networkovaniu a zvyšovaniu svojho personálneho PR.

Dobré tematické blogy budú mať priestor vždy – stačí nápad, chuť a trochu času a dnes už naozaj každý môže vďaka niektorému z blogovacích systémov založiť svoj vlastný blog. Ja by som najradšej videl čo najviac kvalitných blogov napríklad v oblasti cestovania, keďže práve tejto oblasti momentálne najviac venujem svoju pozornosť – či už na projekte hotelove.sk, alebo na slovenskom sprievodcovi New Yorkom newyorkcity.sk.

 

Tým, ktorí blogovanie, alebo tvorenie na internete ešte neskúsili by som odporučil, aby to vyskúšali, a tým, ktorí už niečo robia, tak len aby to robili ako najlepšie vedia.  A najlepšia rada na zviditeľnenie je dobrý obsah – ten pritiahne dlhodobých čitateľov, nie len takých čo prídu a nikdy sa nevrátia.

Keď som si na blogu vytvoril pár stránok o vianočných reklamách od T-Mobile, tak za dva mesiace na ne prišlo cca. 30 000 návštevníkov. No tí si u mňa pozreli jeden článok a odišli, alebo klikli na nejakú z reklám. Dôležitejší sú stabilní čitatelia a tých si získate len poctivou prácou.

 

 

Pridaj komentár