eBay zlatá baňa

eBay je americká stránka prevádzkujúca aukcie. Denne sa na stránkach eBay predajú milióny položiek. Chcete vedieť aká bola zlatá cesta k úspechu?

Všetko sa začalo pre dvanástimi rokmi, presnejšie v roku 1995 ako malá stránka na aukcie. Najčastejšie sa zo vznikom eBay spomínajú dve príhody, že eBay vznikol aby mala manželka zakladateľa, veľká zberateľka PEZ, kde predávať svoje hobby.

Prvým predaným predmetom na eBay bolo pokazené laserové ukazovátko za 14.83 dolárov. Keď Pierre Omidyar kontaktoval víťaza dražby o tom, že ukazovátko je pokazené, odpoveďou mu bolo: “Ja viem, ja zbieram pokazené laserové ukazovátka.

Odvtedy sa im v biznise nebývalo darilo a keď eBay vstúpil v roku 1998 na burzu zo zakladateľov sa okamžite stali miliardári.

eBay – zaujímavosti

  • eBay je bezpochyby najväčším trhoviskom sveta. Denne sa na ňom predáva okolo 78 miliónov vecí, každý deň pribudne 6 miliónov nových položiek.
  • Zaujímavosťou je, že najväčší obrat prináša eBay motors, to je predávanie automobilov cez internet, nasledovaný elektronikou, oblečením a počítačmi.
  • Najdrahšou vecou, kedy predanou na eBay je súkromné lietadlo za niečo pod 5 miliónov dolárov.
  • Medzi najzvláštnejšie veci ponúkané na eBay, patrili ponuky na predaj vlastných orgánov (zakázané), či ponuky na odkúpenie celých dedín či miest.

Akvizície eBay

Už po vstupe na burzu začal eBay s politikou nakupovania konkurenčných stránok, či stránok na doplnenie portofólia. Medzi najdôležitejšie akviziície patrí bezpochyby tá z oku 2002, kedy za 1,5 miliardy dolárov vo vlastných akciách eBay odkúpil spoločnosť sprostredkúvajúcu online platby cez internet – PayPal.
PayPal sa odvtedy stal prakticky jedinou dostupnou možnosťou platenia na stránkach eBay.

Medzi ďalšie nákupy patria známe stránky ako half.com, shopping.com, rent.com či podiel v craigslist.com.
A za najväčšiu akvizíciu sa dá považovať kúpa Skype za 2,6 miliardy dolárov.

eBay je neuveriteľne veľké trhovisko, s bezpočtom možností čo kúpiť. Stačí len mať kreditnú kartu a rozvahu, pretože pri takom výbere je niekedy ťažké odolať a neprihodiť na akciu…
Ako predávať na eBay.


Pridaj komentár