Čo je Twitter?

Ak ste ešte nepočuli o Twitteri, vitajte na internete.

twitter

Čo je twitter?
Twitter je pomerne nová, veľmi chytľavá forma komunikácie medzi internetovými užívateľmi – mikroblog.
Podľa twitter FAQ
Cieľom štebotania na Twitteri je zostať v kontakte a udržať krok s priateľmi bez ohľadu na to, kde ste a čo robíte.” Wikipedia k tomu doáda, že je to mikroblogová služba, ktorá používateľom umožňuje posielať aktualizácie cez SMS, chat, e-mail, ktoré sa potom zobrazujú v chronologickom slede na webe, či v jednej z mnohých aplikácií, ktoré sú k dispozícii.

Pre využívanie stačí jednoduchá registrácia, výber Twitter mena a ikonky a môžete začať štebotať.
Twitter zvláštnym spôsobom spája inovatívnu formu komunikácie s určitou formou odosobnenia, keď o tom čo práve robíte informujete stručnejšie, keďže ste obmedzení priestorom 140 znakov.

Embuck is now following you on Twitter!
A o čom to teda je? Podobne ako veľmi obľúbené statusy na rôznych sociálnych sieťach, aj Twitter poskytuje miesto, kde sa môžete s celým svetom podeliť o svoje zážitky, názory, či zaujímavé poznatky.
Takisto môžete prispievať odkazmi na zaujimavé webstránky, dávať na Twitter fotografie, či využiť Twitter na anketovanie komunity. Proste využitie Twitteru je obmedzené len 140 znakmi.

Včera som videl skvelý film. Videli ste ho? Potrebujem pomoc s php. Ponúkne sa niekto?

Twitter a marketingové využitie
Twitter je veľmi dobre využiteľný aj v každodennej práci marketéra – viď skvelé príklady korporátneho twitteru z dielne Dellu – http://twitter.com/Direct2Dell, kde priama komunikácia firmy a zákaznikov zarobila firmy vyše 1 milióna dolárov za propagované produkty, či firmy Starbucks na http://twitter.com/Starbucks.
Twitter objavili aj politici – Barack Obama, Hillary Clinton, či Al Gore.

Takisto aj vaša firma môže vďaka Twitteru ostať v kontakte s množstvom ľudí, ktorých zaujímajú produkty a môžete si začať budovať mikrokomunitu – posielať im zaujímavé novinky, pozývať na akcie…

Kto všetko je na twitteri?
Twitter nie je len miesto, kde každý oznamuje čo práve robí: Twitter je hlavne miesto, kde sa združujú a rozvíjajú komunity.

Twitter a aplikácie

Vďaka voľne prístupnému API existuje pre Twitter množstvo užitočných aplikácií, ktoré rozširujú možnosti jednoduchého mikroblogovania. O ďalších možnostiach Twitteru si povieme neskôr.

Vyskúšajte Twitter

7 Comments

S mikroblogom som zacal na Jaiku, ktore mi prislo prepracovanejsie ako Twitter. Ked vsak Google oznamil ze s nim konci rychlo som vyhrabal staru registraciu na Twitter a sprehladom switchol tam. Zatial sa nestazujem a moze tak isto len odporucat 😉

Pridaj komentár