Čo je AdSense?

Adsense je pravdepodobne najpopulárnejšia forma speňaženia nekomerčných webstránok. Je to systém kontextovej reklamy od Google, kde majitelia stránok zarábajú podiel na reklame vďaka zobrazovaniu Adsense reklám.

Na tomto blogu sa nachádza množstvo tipov, rád a poučení čo a ako s Adsense, lenže to najdôležitejšie – čo je Adsense chýbalo.

Podľa definície je Adsense kontextová reklama od Google. Majitelia stránok zarábajú podiel na reklame vďaka zobrazovaniu blokov Adsense reklamy na vlastných stránkach.

Adsense je pravdepodobne najpopulárnejšia forma speňaženia nekomerčných webstránok. Nekomerčných, pretože pri stránkach nemôžete celkom ovplyvniť, či sa Vám nebudú na vlastných stránkach zobrazovať inzeráty konkurencie.

Je dôležité podotknúť, že Adsense je hlavne Pay Per Click reklamný systém, teda dostanete zaplatené za každý klik, ktorý Vaše stránky vygenerujú. Adsense však ponúka aj možnosti platby za tisíc vzhliadnutí reklamy, či v blízkej budúcnosti sa dočkáme aj platby za akciu (až po určitom špecifickom úkone, ktorý užívateľ na inzerentovej stránke vykoná dostanete zaplatené).

Google teda vďaka základni inzerentov zo systému Adwords (Adwords je reklamný systém Google, ktorý ponúka inzerentom reklamné miesto priamo pri výsledkoch vyhľadávania Google a zároveň na tzv. partnerských stránkach, čo je sieť Adsense) ponúka v Adsense relevatné (teda reagujúce na obsah) reklamy.

História Adsense

Technológia známa ako Adsense bola odkúpená spolu so spoločnosťou Applied Semantics v roku 2003 za 102 miliónov dolárov. Adsense sa tak stalo súčasťou reklamného trhu pre Adwords, čo je reklamný systém Google a vďaka tomu sa miesto na zobrazovanie reklám rozšírilo na stránky aj mimo samotného vyhľadávania Google.
Inzerent, ktorý si kúpi reklamný priestor v Adwords, teda môže rozhodnúť, či chce svoje inzeráty zobrazovať len pri vyhľadávaní v Google, alebo aj na partnerských stránkach Adsense.

Koľko s Adsense zarobím?

Asi najdôležitejšou otázkou každého majiteľa stránky zaujímajúceho sa o speňaženie jeho online úsilia je Koľko zarobím?
Odpoveď na túto otázku je zložitá, pretože zárobky s Adsense záležia od viacerých faktorov.
Väčšinou platí čím je stránka navštevovanejšia a tématickejšia, tým je väčšia šanca na zárobok. Väčšinou.

A ako Google vie, ktoré inzeráty sú najlepšie?

Reklamný systém Google sa rokmi praxe vyvinul do nesmierne komplikovanej a prepracovanej podoby akú poznáme dnes.
Nie je to len náhodné zobrazovanie inzerátov na stránkach, relevantnosť inzerátov, teda tématickosť je najdôležitejšou podmienkou.
Google ďalej pozná umiestenie čitateľa podľa ip adresy, teda poskytuje inzeráty najviac zacielené podľa oblasti bývania. Takto zacielené inzeráty bývajú najdrahšie a najefektívnejšie (podľa niektorých zdrojov môže jeden klik na presne zacielený inzerát priniesť až niekoľko tisíc korún).

Výhody Adsense spočívajú v jednoduchosti použitia, obrovskej základni inzerentov, hodnovernosti systému (za ktorým stojí Google, teda o svoje peniaze sa báť nemusíte).

Ako každý systém má aj Adsense svoje slabiny, ktoré spočívajú v možnosti zneužitia systému, napríklad tvorbou stránok len pre zobrazovanie reklamy, či v probléme tzv. neplatných kliknutí, ktoré môžu byť generované umelo za účelom poškodenia majiteľa stránok, ktorému môže byť účet v Adsense kedykoľvek zrušený.

Nesnažte sa Adsense oklamať

Kliky na vlastné reklamy nie sú povolené (aj keď náhody sa stávajú), Google za roky praxe získal o užívateľoch toľko údajov, že každá nekalá činnosť na Vašom Adsense účte bude rýchlo odhalená, ešte pred prvou výplatou, takže žiadne emaily kamarátom Klikni tu.
Adsense ponúka aj pre slovenských užívateľov jedinečnú príležitosť ako zarobiť, preto správajte sa čestne, pretože po vyhodení už niet cesty späť.

1 Comment

Mam taku otazku (nedokazal som najst kontakt na webe a v sekcii kontakt nebolo nic). Na jednom z mojich webov (konkretne http://www.birdz.sk sa mi zacali v adsense plochach zobrazovat 1 reklama, potom dve a potom tri (dve graficke, jedna jazykove kurzy), zvlastne na tom je, ze sa zobrazuju s istou pravidelnostou vela krat na webe, ku koncu dna vecer sa nezobrazuju uz, ale od polnoci sa zobrazuju znova.

zobrazi sa mi v celej ploche textova alebo graficka a dole ten tmavomodry pasik, ze reklamy google a “inzerovat na tejto stranke”, najprv ma napadlo, ze mozno niekto realne kupil reklamu tak ze klikol u mna “inzerovat na tejto stranke” a zacielil to na moj web… toto moje tvrdenie len pociarkuje, ze niekedy rano, ked mam este nula kliknuti, tak mam uz dakych par centov v niektorych plochach, ako keby som dostaval co ja viem cent za 1000 alebo 10 tisic zobrazeni, proste vzdy tam rano su ceny…

schvalne som dal zaoblene reklamy a tie sa zobrazuju normalne (napr. ak mam na webe 2 plochy, tak sa v prvej zobrazi skoro vzdy jazykove kurzy, ak teda nahodny moj system neda ne-googleovsky banner hore, tak zrazu su jazykove kurzy dole…

ty sa v tom asi viac vyznas, je mozne, ze ak inzerent klikne u mna na to “inzerovat na tejto stranke”, ze vie zaielit kampan specialne na moj web (pripadne dalsie) a ze dostavam dake male cashe za impresie?

(odpis mi na mail ak sa da, a kludne tento off topic koment zmaz potom)

Pridaj komentár