Blogovanie: Zdraviu prospešné

Aj vy rozmýšľate nad blogovaním? Už neváhajte, prospeje to vášmu psychickému zdraviu!
Podľa prieskumu vedcov z Swinburne University of Technology v Melbourne, sa blogeri cítia menej izolovaní, viac prepojení s komunitou a spokojnejší s priateľstvami, ktoré nadviažu či už v reálnom, alebo v online svete.

Už je to oficiálne. Podľa prieskumu vedcov z Swinburne University of Technology v Melbourne, sa blogeri cítia menej izolovaní, viac prepojení s komunitou a spokojnejší s priateľstvami, ktoré nadviažu či už v reálnom, alebo v online svete.

Po dvoch mesiacoch výskumu, cítili skúmaní blogeri lepšiu sociálnu podporu (vďaka komentujúcim na blogoch) a narozdiel od tých čo neblogovali, hlásili zväčšenie svojho okruhu priateľov.

Dvojstranová správa výskumníkov štúdie – Jamesa Bakera a Susan Moore, popisuje psychologické výhody blogovania, ktoré je vlastne pozvaním ďalších ľudí do vlastného života.

Samotná štúdia prebiehala na 600 užívateľoch sociálnej siete MySpace, ktorí boli kontaktovaní s prosbou o vyplnenie online dotazníka. Celkovo 134 vypnili tento test, s tým že 84 plánovalo blogovať a 50 nie.
“Potencionálni blogeri, teda užívatelia ktorí vyjadrili záujem blogovať prejavovali nespokojnosť so svojou sieťou priateľov, cítili sa menej sociálne integrovaní a mimo komunity ako tí, ktorí neplánovali blogovať,” povedala Susan Moore.

“Tí ktorí prejavili záujem blogovať, hľadali cesty ako si zlepšiť svoj sociálny status – aj blogovaním.”

Druhá štúdia, ktorá sa konala dva mesiace neskôr na rovnakej vzorke užívateľov priniesla zaujímavé zistenia: Blogeri hlásili zvýšené povedomie o príslušnosti k skupine, cítili sa smelší, pretože sa mohli spoľahnúť na pomoc ostatných.

V druhom prieskume zároveň vyšli zaujímavé pohľady na účasť v sociálnych sieťach: po dvoch mesiacoch networkovania na Myspace sa všetci respondenti (či už blogeri alebo aj neblogeri) cítili menej podráždení, vystresovaní či úzkostliví.

Participácia v online komunitách teda nielen prináša nové kontakty, ale hlavne zlepšuje náladu.
Ak ste náhodou ešte nezačali blogovať, skúste to.

5 Comments

Si si spomenul na to čo si mi vravel na BarCampe? Alebo? Začínam byť mierne paranoidný a takéto veci si beriem na seba. Ak by som sa mal zariadiť podľa článku, tak v rámci zlepšenia svojho psychického zdravia by som mal začať blogovať. Vážky sa preklopili na druhú stranu…
Už je len otázka kedy dokončím svoj systém a začnem…

podla mna to nie je take jednoduche 🙂 robili aj prieskum, kolko podivinov clovek vdaka blogovaniu stretna a vpusti si do zivota? tycvh individui, ktori potom cloveku sposobuju nemalo neprijemnych chvil? ale zas ano, co ta nezabije, to ta posilni.

Pridaj komentár