Ako používať Twitter: Twitter príručka

Čo je Twitter

Twitter je mikroblog, ktorý používateľom kladie jedinú otázku „Čo práve robíte?“ – pričom odpoveď môže mať maximálne 140 znakov. V skutočnosti je však omnoho viac, než len to. Napriek jednoduchosti jeho základnej funkcie a prísnemu obmedzeniu počtu znakov, ktoré núti tvoriť stručné správy, sa Twitter stal priestorom pre živú diskusiu.

Tí, ktorí ho používajú, si cenia možnosť rýchleho zdieľania a diskutovania informácií, názorov, noviniek, či obsahu, so širokou skupinou followerov. Spoločnosti ho používajú na prehlbovanie starostlivosti o zákazníkov, udržiavanie informovanosti ich okolia, alebo na poskytovanie exkluzívnych ponúk svojim followerom. Výhody používania Twittera sú pre osobných používateľov väčšinou jasné, ale využíva ho aj mnoho firiem, a to rôznymi spôsobmi.

Možnosti využitia Twitteru:

– doplnenie existujúcej starostlivosti o zákazníkov,
– tvorbu vzťahov a sietí,
– nasmerovanie ľudskej pozornosti,
– sledovanie, čo o vás ľudia hovoria – dobré aj zlé,
– odozvu na kritiku, či pochvalu,
– prinášanie správ rýchlejšie ako cez iné kanály,
– uskutočňovanie prieskumov,
– pomoc s rozvíjaním podnikania, ak sa vaši klienti pohybujú online,
– tvorbu kanálov, ktoré sa dajú využiť na okamžitú spätnú väzbu.

Začíname s Twitterom

Vytvorenie konta je jednoduché a nezaberie vám viac, ako dve minúty. Stačí, keď navštívite stránku http://twitter.com a kliknite na „join the conversation“. Následne vás stránka požiada o uvedenie užívateľského mena, vášho skutočného mena a e-mailovej adresy. Po vyplnení môžete začať tweetovať.

Je niekoľko rôznych spôsobov, ako uverejňovať príspevky na vašom Twitter profile. Môžete uverejňovať príspevky priamo zo stránky Twitter, alebo použiť váš mobilný telefón, prípadne niektorú z množstva aplikácií.

Aj keď funkcionalita samotného Twittera je pomerne jednoduchá, jedným z dôvodov jej úspechu je, že programátorom umožňuje vytvárať rôznych vlastných klientov, ako sú napríklad Twhirl alebo Tweetdeck, ktorí vám uľahčia a spríjemnia používanie Twittera. Existuje tiež niekoľko typov príspevkov, a to v závislosti od toho, či hovoríte všeobecne, odpovedáte jednému, alebo viacerým ľuďom, či posielate súkromnú správu.

Typy príspevkov

@ Replies (@Odpovede)
Správy na Twitteri môžu byť adresované konkrétnej osobe použitím symbolu @ spolu s jej menom.
Príklad: „@embuck Nazdar! Čo má znamenať všetok ten rozruch ohľadne Twittera?“

Práve funkcia @Replies umožnila Twitteru stať sa hlavne konverzačným nástrojom. Jestvujú tri spôsoby nastavenia @Replies, ktoré v prípade, že používate Twitter cez web, nájdete v záložke nastavení vášho konta. Môžete si vybrať:
– Vidieť @Replies len od ľudí, ktorých sledujete – to znamená, že na vašej stránke (timeline) uvidíte @Replies len vtedy, ak sledujete odosielateľa aj prijímateľa. Toto je základné nastavenie na Twitteri.
– Alebo môžete vidieť všetky @Replies, ak je aspoň jeden z dvojice odosielateľ – prijímateľ niekto, koho sledujete.
– Prípadne môžete z vašej stránky odstrániť všetky @Replies, čo znamená, že sa vám nikdy neukáže žiadna odpoveď, ani od ľudí, ktorých sledujete.
Za zmienku stojí aj skutočnosť, že Twitter zaznamená len tie vám adresované @Replies, ktoré sú uvedené na začiatku správy.

Direct messages (Priame správy)
Funkcia Twittera „DM“ umožňuje posielanie súkromných správ medzi používateľmi. Tieto správy prichádzajú do adresátovej schránky priamych správ, nie sú uverejnené na vašej stránke (timeline), a teda ani viditeľné pre všetkých. Priamu správu môžete poslať každému, kto vás sleduje, ale nemôžete ju poslať niekomu, koho sledujete vy, a pritom on vás nie. Toto opatrenie Twitter zaviedol preto, aby sa zabránilo spamovaniu užívateľov.
Príklad: „d embuck mozes mi vysvetlit funkciu DM?“

Retweets
Ak váš priateľ uverejní – „tweetne“ niečo, s čím by ste sa radi aj vy podelili so svojimi followermi, môžete tento príspevok „retweetovať“. V skutočnosti to znamená skopírovanie jeho príspevku, pričom na jeho začiatok treba dať „RT“ spolu s (užívateľským) menom autora. Príspevky môžete „retweetovať“ buď s cieľom ďalej šíriť zaujímavú informáciu, alebo aj ako prejav podpory, či priazne jeho autorovi. Takže ak ja uverejním niečo, s čím sa chcete ďalej podeliť, môžete to „retweetovať“ napríklad takto:
„RT @embuck pracuje. Viete na com?“

Hash tags
Raz za čas môžete zbadať symbol „#“ v niektorých príspevkoch, nasledovaný radom písmen, ako napríklad #BCB09, alebo #UKsnow. Umožňuje ľuďom vystopovať a sledovať konkrétnu tému konverzácie, ako pri nedávnom BarCampe v Bratislave, alebo počas snehových búrok, ktoré zasiahli Veľkú Britániu začiatkom februára 2009, bez potreby sledovať každého účastníka tejto diskusie. Tieto konverzácie možno vyhľadať pomocou stránky Twitter search, či rôznych externých nástrojov (hashtags.org).

Kto vidí čo

Priame správy vidí len adresát a autor – odosielateľ. Objavia sa v záložke „sent“ na stránke „direct messages“. @Replies a Retweety budú vidieť len vaši followeri a objavia sa aj na vašej stránke (timeline), ak sa nerozhodnete chrániť si svoje príspevky. Všetky verejné správy možno voľne vyhľadávať.

Ak máte záujem, Twitter vám umožní chrániť a skryť vaše príspevky. Stačí v nastaveniach vášho konta označiť „protect my updates“. Chránené príspevky sa nebudú zobrazovať verejne na vašej stránke (timeline) a ľudia budú potrebovať váš súhlas, aby sa mohli stať vašimi followermi. Len po tom budú vaše príspevky prístupné aj na ich stránke. Keďže je Twitter hlavne sociálny nástroj, chrániť príspevky odporúčame len v špeciálnych prípadoch.

Na rozdiel od väčšiny sociálnych sietí, ako napríklad Facebooku, na Twitteri nie je „priateľstvo“ automaticky recipročné. Pokojne môžete sledovať niekoho, kto nesleduje vás, a naopak.

Friends (Priatelia)
Priatelia sú ľudia, ktorých ste sa rozhodli sledovať. Niektorí používatelia chránia svoje príspevky a ak ich chcete sledovať, musíte ich požiadať o súhlas, avšak tento postup nemusí byť obojstranný.

Followers (Followeri)
Followeri sú tí, ktorí sa rozhodli sledovať vás. Opäť tak môžu spraviť aj vtedy, ak nesledujete vy ich.

Block (Blokovanie)
Konkrétnym používateľom môžete zabrániť prijímať vaše príspevky tak, že ich zablokujete. Keď niekoho zablokujete, prestanete ho sledovať a bude odstránený aj z vášho zoznamu followerov. Stále však bude môcť vidieť váš profil v prípade, ak sa nerozhodnete chrániť vaše príspevky, a keď sa rozhodne opäť vás začať sledovať, bude tiež bude informovaný o tom, že ich blokujete.

Ako získať z Twittera čo najviac

K samotnému Twitteru jestvuje mnoho nezávislých aplikácií a nástrojov, ktoré vám uľahčia vaše pôsobenie na Twitteri a zároveň vám umožnia urobiť si z neho skutočný zážitok.

Uverejňovať príspevky môžete aj pomocou vášho mobilu. Stačí, keď si v nastaveniach kliknete na „Devices“ (zariadenia) a zaregistrujete si vaše telefónne číslo. Následne vám bude zaslané iné číslo, na ktoré môžete posielať vaše príspevky.

Twhirl (twhirl.org) je desktop klient, ktorý vám umožní uverejňovať príspevky priamo, bez potreby navštíviť webovú stránku Twittera. Twhirl je užitočný aj v tom, že prichádzajúce príspevky sa okamžite ukážu v rohu vašej obrazovky, takže ich nemusíte aktívne sledovať. Cez Twhirl sa dá tiež kontrolovať viac Twitter kont, čo je veľmi užitočné, keď spravujete niekoľko firemných kont, napríklad pre rôzne produkty.

Tweetdeck (tweetdeck.com/beta) je ďalšia populárna desktop aplikácia, ktorá používateľom umožňuje tvoriť zo správ a príspevkov stĺpce, venované vždy konkrétnej téme, a tak si udržať lepší prehľad. V základnom nastavení sú tri predvolené stĺpce – všetky príspevky, prijaté @Replies a priame správy. Dajú sa však vytvoriť aj ďalšie. Stĺpce sa automaticky aktualizujú, takže vám neujde nič dôležité. Tweetdect okrem toho sleduje aj tie @Replies, ktoré nie sú adresované vám, ale vyskytne sa v nich vaše meno.

Na výber je aj množstvo aplikácií, ktoré vám umožnia vzdialený prístup, ako napríklad Tweetie alebo Twitterrific pre iPhone a Twittberry pre Blackberry.

Twitterfeed (twitterfeed.com) je užitočný nástroj, dovoľujúci použiť Twitter na propagáciu obsahu, ktorý bol pôvodne uverejnený inde, napríklad na blogoch, alebo firemnej stránke. Dá sa nastaviť tak, aby automaticky aktualizoval vaše príspevky cez RSS feed.

Tweetlater (tweetlater.com) umožňuje pripraviť si príspevky dopredu a samočinne ich uverejňovať v stanovenom čase. Tweetlater možno nastaviť tak, aby automaticky sledoval tých, ktorí sa rozhodnú sledovať vás. Ušetrí vám to mnoho práce a času v prípade, ak sa vaše konto stane populárnym. Pomocou Tweetlatera možno používať aj automatické odpovede a automatické priame správy (DM), pričom prichádzajúce automatické priame správy sa dajú filtrovať.
Jestvuje aj niekoľko možností, ako získať štatistiky a porovnania, týkajúce sa vašej aktivity na Twitteri. Ponúka vám to napríklad Mr Tweet (mrtweet.net) a okrem toho vám tiež navrhne zaujímavých ľudí, ktorých by ste možno radi sledovali.

Ďalšie stránky, na ktorých možno nájsť štatistiky a hodnotenia, sú Twittercounter (www.twittercounter.com) a Twitterholic (twitterholic.com).

Jednou z najväčších výhod Twittera je možnosť dozvedať sa skutočné myšlienky a názory naozaj jestvujúcich ľudí. Funkcia vyhľadávania (search.twitter.com) sa dá použiť na základné zistenia ohľadne sentimentu, alebo prieskumy spokojnosti.

Twilert (twilert.com) vám e-mailom posiela upozornenia na výskyt vami určených kľúčových slov. Keďže Twitter je čisto textové médium, obrázky možno uverejňovať pomocou Twitpic (twitpic.com), ktorý na vašu stránku umiestni link, vedúci k samotným obrázkom. Tieto možno nahrať priamo cez stránku Twitpic, alebo cez telefón. Následne môžu ľudia vaše obrázky komentovať. Aplikácie sa dajú medzi sebou často kombinovať, a tak podporiť ich funkčnosť.

Ďalším užitočným nástrojom je Twitpoll (twitpoll.com), cez ktorý sa dajú ľahko získavať stručné názory vašich followerov. Ak by bol váš prieskum dostatočne zaujímavý, môže byť bez ťažkostí retweetovaný ďalej.

_______

Digitálny komunikačný model:
Ako využiť Twitter a iné online nástroje na podporu vašich online „komunikačných“ aktivít

Tento model má 4 stupne: počúvanie, odpovedanie, aktívna rola v komunikácii, a vytváranie spojencov.

1. Načúvanie
Pomáhame načúvať rôznym hlasom na internete – vašim zákazníkom, obchodným partnerom – kto, čo a kedy o vás na internete hovorí? Vieme nájsť tie najsilenejšie hlasy v konverzácii a pomôcť vám pochopiť vzťahy medzi kľúčovými hlasmi a nájsť komunikačné príležitosti.

2. Efektívne odpovede
Len ak viete ako počúvať, viete efektívne odpovedať na vzniknuté situácie. Vďaka komunikačnému potenciálu vieme využiť digitálne kanály a zapojiť ich do reaktívnej komunikácie.
3. Aktívna rola v komunikácii
Ďalším krokom je zaujatie aktívnej roly v komunikácii o značke, produktoch či službách. Poradíme vám ako vytvoriť šíriteľný obsah, ktorý dokáže zaujať vo svete internetu. Pochopíte význam obsahu na internete, ako funguje vyhľadávanie a prečo je pre vás dôležité. Ukážeme vám ako a kde zasievať konverzácie a obsah, či ako vytvoriť blog a programy pre sociálne médiá.
4. Vytváranie si spojencov
Posledným krokom je začať zapájať najaktívnejších ľudí okolo vašej značky do dialógu – začnete si vytvárať spojencov v online priestore.

____________________

– Firemné blogy
– Monitoring sociálnych médií
– Online influencer relations
– Online Influencer Engagement
– SEO Tlačové správy
– Social Media Newsroom
– Tréningové programy Web 2.0
– Social Media Policy & tréning ako sa správať na internete
– Newsletter management

Ak máte záujem o spoluprácu, kontaktujte Beehive na marek(a)beehive.sk

Pridaj komentár