Ako Slovenská pošta potešila e-shopy

Od nového roku sa asi všetci majitelia eshopov na Slovensku, ktorí využívajú služby Slovenskej pošty potešili. Pošta totiž po rokoch zaviedla bezdokladovú dobierku.

Čo znamená bezdokladová dobierka?

Asi 90% zásielok na našom eshope hipsters.sk posielame dobierkou. Do nového roka to znamenalo vyplniť adresný štítok, zabaliť zásielku, vyplniť poštovú poukážku a nalepiť ju ako sprievodku na zásielku. Vďaka bezdokladovej dobierke tak každému eshopu, čo využíva služby Slovenskej pošty od nového roka odpadá nutnosť vypĺňať poštové poukážky – v prípade využitia elektronického podacieho hárku (EPH). A omnoho viac.

Na zásielku stačí napísať Dobierka na účet (čo vám samozrejme nikto vopred na pošte nepovie), vyplniť EPH a zaniesť zásielky na poštu. Aplikácia na internete vám aj pripraví adresné štítky na zásielky.

Ak zasielate viac zásielok denne, oplatí sa na pošte požiadať o možnosť odloženého podaja – ak to vaša pobočka umožňuje. Pri odloženom podaji nemusíte byť fyzicky prítomní pri spracovávaní zásielok. Ušetrí vám to čas, ktorý by ste inak strávili čakaním v rade, či v najhoršom prípade na lepenie známok na zásielky (čo je okolo piatej hodiny večer s radom ľudí za vami a desiatkami zásielok celkom stresujúci zážitok).

O odložený podaj si požiadajte prostredníctvom tlačiva na webe, ktoré je príjemne skryté pod položkou Poštové priečinky. Ani na pošte možno nebudú vedieť o čo sa jedná – ak prvýkrát neuspejete, skúste druhýkrát. Nám to vyšlo na tretí pokus.

Pri Slovenskej pošte vždy platí, že musíte byť informovanejší ako pracovníčky pošty za priehradkou – inak sa toho veľa o poštových službách nedozviete.

Čas si ušetríte aj pri platení za zásielky prevodom – opäť vás čaká vyplnenie tlačiva. Po schválení len prevediete zálohu na účet a z tejto zálohy vám bude pošta strhávať peniaze za poštovné. Do nového roka ste museli okrem podacích hárkov vypĺňať aj Výplatný zúčtovací lístok – ten ale od roku 2013 pre vás vypĺňa pošta (zase sa treba ozvať, že to je povinnosť Pošty, pretože ho od vás možno budú pýtať). Zásielky potom stačí len označovať Platené prevodom a na pošte vás budú mať radi.

Pošta k doporučeným zásielkam zároveň pridala možnosť SMS/e-mail avíza – v EPH vyplníte email a mobilné číslo adresáta a ten dostane avízo o blížiacej sa zásielke. Určite krok vpred od žltých lístočkov o oznámení zásielky, ktoré sú asi najviac strácaným artiklom na Slovensku.

Posielanie prostredníctvom EPH (podací hárok môžete vyplniť na internete, alebo prostredníctvom importu XLS, či XML), s bezdokladovou dobierkou vám ušetrí aj tretinu času – horšie je, že si to zaplatíte.
Pre nás išla cena zásielky hore z najnižšej ceny 1,75€ na 2,15€.

Nepríjemnosťou je aj spôsob pripísania dobierkovej sumy na účet – od nového roka pošta pripisuje sumy jednotlivo – čo pri stovkách, či tisíckach zásielok poslaných poštou môže na poplatkoch za transakciu v banke urobiť peknú sumu.

3 Comments

Dakujem za clanok.
Neviete, ci funguje avizovanie zasielok aj pri doporucenych zasielkach (nie baliky, expresne zasielky a zmluvne baliky)?

Ak uvediem aj telefon, aj email, ktorym sposobom bude posta zasielku avizovat?

Co sa tyka pripisovanie dobierkovej sumy – podla mojho nazoru ide o ovela lepsi system. Parovanie faktur takto bez problemov zvladne hociktory uctovny system, predtym sa to dalo len rucne.
Ak sa chcete vyhnut nezmyselnym bankovym poplatkom za PRIJATE platby, radim Slovensku sporitelnu – 5,90EUR mesacne, neobmedzene prijate platby, neobmedzene SMS, 1x platobna karta, neobmedzene emaily, vystupy vhodne pre uctovne programy, internet banking, mobil banking.
Dalsia moznost je VUB – 2,90EUR mesacne pri maximalne okliestenom flexibiznisucte (= internet banking, mobil banking, papierove mesacne vypisy a bezplatne prijate platby).

A konečne sa na pošte zobudili úplne a zaviedli nové podacie lístky, kde je možné uviesť pre dobierku aj číslo účtu a postenie atď.

Pre malé e-shopy ako môj http://www.alsatech.sk je to fajn, keďže cez poštu posielam len drobné zásielky formou poisteného listu a väčšinou jednotlivo, jednoduchšie je vypísať tento nový podací lístok ako kvôli jednej zásielke vypsiovať EPH, ten sa hodí keď podávate väčšie množstvo zásielok.

Pridaj komentár