Ako pomôcť diskusiám na sme.sk

Blogy, diskusné fóra, spravodajské portály – tam všade nájdeme diskusie, ktoré majú s pribúdajúcimi príspevkami problém. Je ich čoraz ťažšie sledovať a pre človeka neznalého veci úplne je nemožné nájsť zaujímavé a relevantné príspevky. Ako však zlepšiť diskusie, bez zbytočných obmedzení?

lepsie-diskusie-sme

Blogy, diskusné fóra, spravodajské portály – tam všade nájdeme diskusie, ktoré majú s pribúdajúcimi príspevkami problém. Je ich čoraz ťažšie sledovať a pre človeka neznalého veci úplne je nemožné nájsť zaujímavé a relevantné príspevky. Ako zlepšiť diskusie bez zbytočných obmedzení užívateľov?

Poznáte komunitnú stránku reddit? Je to social bookmarkingová stránka, ktorá je známa svojím zanieteným publikom. Užívatelia redditu sú veľmi aktívni, zapájajú sa do konverzácie o pridaných článkoch a tak vznikajú siahodlhé diskusie, ktoré často nikam nevedú. Podobné situácie vznikajú pri všetkých diskusiách, kde sa zapája väčšie množstvo čitateľov, stačí sa pozrieť na slovenské sme.sk.

Jedným zo spôsobov je zavedenie jednoduchého hodnotenia príspevkov typu páči/nepáči, či hviezdičkového hodnotenia. To však nepomôže, pretože negatívne emócie sa na seba nabaľujú a ak zmizne jeden negatívny príspevok, ostatné ostanú.
So snahou aspoň čiastočne zmierniť tento problém prišiel študent univerzity v Berkeley, Srikanth Narayan.

tldr: Prehľadnejšie a lepšie diskusie

Ten v rámci svojho masters programu pracoval na projekte s názvom tldr – aplikácii na vizualizáciu štruktúry a vzorov v konverzácii, ktorá by napomáhala vyhľadať tie najzaujímavejšie momenty v nej.
struktura-diskusie
Jeho riešenie teda spočíva vo vizuálnom stvárnení diskusie. Negatívne ohodnotené príspevky sú stvárnené studenými farbami, pozitívne príspevky sú naopak stvárnené v teplých farbách. Vďaka zbežnému pohľadu na vizualizáciu dikusie tak má každý možnosť vidieť, či sa diskusiu oplatí čítať a zapájať sa do nej. Čím výraznejšie farby a veľkosť vo vizualizácii, tým výraznejšie emócie – užívatelia sami označia, čo považujú za hodnotné a čo nie.
Implementácia takéhoto riešenia nie je náročná, a spolu s napríklad filtrovaním príspevkov podľa ich hodnotenia môže priniesť výrazné zlepšenie prehľadnosti internetových diskusií.
Oficiálny web projektu nájdete na adrese tldr.

Pridaj komentár