Affiliate marketing na Slovensku

Slovensko je malá krajina. Ako rozlohou, tak veľkosťou „internetu”. Máme tu ale aj tak veľa úspešných online firiem. „Štart-upov” tu máme ako húb po daždi hlavne preto, že už aj navariť večeru pre frajerku často označíme ako MEGA start-up.
10300683_10201931121818955_419781832010782858_n
Ako je to s online médiami? Trh nám tu drží pár veľkých hráčov, ktorí si až priveľmi dobre rozumejú s mediálkami. Mediálky zase často predajú klientovi kampane na modeli CPT, kedy sa absolútne nesleduje reálny výkon kampane a hrá sa na impresie. Needukovaný klient si mýli reklamu v telke s médiom, akým je internet. Stačí vidieť svoj banner niekde na veľkom médiu a su šťastní. Áno, brand-building a bla bla bla … ten však hrá v dobe optimalizácie nákladov, analytiky, efektivity nie druhé husle, ale niekde v rohu si cinká na triangel.

Affiliate, resp. model CPA (cost-per-action) je úplne o niečom inom. Klienta nezaujíma, kde je banner, koľkokrát sa zobrazil, či ho niekto vôbec videl. Zaujíma ho jedno – efektivita. Kto nakúpil, kto vyplnil formulár. To je to, čo chce. Nechce, aby jeho úžasne predražené bannery videli pipinky na Pokeci.

Všetko je o akciách. Inzerent niečo chce, a ak publisher (majiteľ projektu, stránky, direct mailingovej databázy atď.) nedokáže reklamu zobraziť tam, kde je treba, nedostane nič. Inzerent nechce platiť za zobrazenia či kliky. Chce výkon a reálny biznis.

Určite si teraz predstavíte plačúceho accounta mediálky, ktorý chce predávať impresie. Chce a chce a CHCE! Lebo Majitelia mediálky, hrajúci golf niekde pri Bratislave potrebujú ten nový Mercedes ako soľ. Však klient má prachy, zaplatí. Nemôžeme všetky mediálky zatracovať, no drvivá väčšina, hlavne „starých” mediálok, sa drží svojho predraženého chleba zubami, nechtami. Niet sa čo čudovať.

Smutné je, že sa to takto bude robiť aj ďalšie roky, kým klient sám nebuchne po stole a neopýta sa, čo mu vlastne tá „reklama” prináša. Či je dobré zvyšovať rozpočty do online kampaní. Áno, je! Len to treba sledovať. Čo funguje, čo nie. Určiť si metriky. Analytika je v dnešných dňoch na úrovni, akú sme si pred pár rokmi nedokázali ani len predstaviť. Akcie sú to, čo inzernet chce.

Affiliate kampaň je vhodná aj pre publisherov. Nie je to len EPIC WIN pre inzerenta. Môžu si kampaň prispôsobiť, optimalizovať, časovať. Nepočúvajú len diktát mediálky. Áno, affiliate kampane na všeobecných portáloch v bannerových pozíciach sú menej afektívne, ako CPT. Ale affiliate je o všetkom, len nie o banneroch. Články venujúce sa problematike publisherov, tipy a všetko potrebné nájdete na dognet.sk.

Prečo to píšem? Lebo vidím, ako to funguje. U nás v affiliate sieti dognet.sk to robíme inak. Žiadne kliky, žiadne zobrazenia. Čistá efektivita! Ak chce klient predávať a nie „platiť reklamu”, sme tu. Na nás sa môžete spoľahnúť!

Štefan Polgári
CEO .dognet
polgari@leadmedia.sk
sk.linkedin.com/in/polgari/

Pridaj komentár