Týždeň s WordPressom: Ako zrýchliť WordPress blog

By 26. apríla 2009Wordpress

rychlejsi-blog

V dnešnom dieli Týždňa za lepší WordPress blog si ukážeme ako zrýchliť načítanie blogu.
Vďaka aplikácii niektorých rád v článku môžete svoj blog zrýchliť až o polovicu. Napríklad rýchlosť načítania úvodnej stránky môjho blogu bola na začiatku testu 5,2 sekundy. Na konci 3,2. Dve sekundy k dobru za pár minút práce.

Ako ovplyvniť rýchlosť WordPress blogu

Rýchlosť vášho blogu záleží na viacerých faktoroch. Okrem vášho hostingu je to ešte množstvo faktorov, ktoré sami môžete ovplyvniť.
Výbornou pomôckou pre meranie rýchlosti blogu je test rýchlosti načítania webstránky, od Pingdom.com.

Test vám odhalí koľko trvá načítanie blogu, koľko obrázkov na blogu máte, ale aj odkazy na neexistujúce obrázky, zabudnuté css štýly, či externé súbory na ktoré odkazujú pluginy.

Ak napríklad používate pluginy, ktoré potrebujú dáta len na určitých podstránkach blogu (pluginy pre archív, vyhľadávanie, homepage), prečo ich pole pôsobnosti neobmedziť? Skúste vo vašej WordPress téme v header.php definovať, kde sa budú potrebné dáta vkladať a môžete získať desiatky kB k dobru.

Skúste nasledovný kód (tento kód vkladá plugin wp-pagenavi zbytočne na každú stránku, pritom je potrebný len na tej hlavnej)
';}
?>

Po tejto prvotnej optimalizácii rýchlosť načítania klesla na 4,7s (odstránenie Google Friend Connect ešte odobralo sekundu a blog sa načítaval za 3,6s)

Ak sa však nechcete pozerať na kód blogu a rýchlosť vášho blogu je žalostná – poobhliadnite sa po pluginoch.

WP Super Cache – ultimátna rýchlosť blogu

Jeden z najobľúbenejších pluginov pre WordPress vôbec je WP-Super-Cache. Aj to ukazuje aká je rýchlosť pre blogy dôležitá.

Po inštalácii a nastavení, WP-Super-Cache generuje statické html stránky namiesto dynamicky generovaných stránok. Tie uloží a noví návštevníci ich uvidia narozdiel od pomalších a na výkon náročnejších PHP scriptov WordPressu.

Po zapnutí pluginu sa rýchlosť načítania úvodnej stránky znížila na skvelých 3,2 sekundy.

Skúste aj vy aplikovať tieto rady a pochváľte sa s výsledkami v komentároch.

9 komentárov

Leave a Reply