SEO pre WordPress 2

By 3. októbra 2007Wordpress

V pokračovaní článku o optimalizácii blogovacieho systému WordPress pre vyhľadávače si ukážeme ďalšie spôsoby ako pripraviť svoj blog na súboj s miliónmi ďalších stránok vo výsledkoch vyhľadávania.

Najdôležitejšie sú unikátne titulky. Práve unikátne title tagy, teda to čo vidíte v hlavičke svojho prehliadača je najdôležitejší krok k úspechu celej stránky. čerstvo inštalovaný WordPress zobrazuje title tagy v poradí názov stránky >> titulka článku, čo je zlé z viacerých dôvodov. Title tagy sa zobrazujú v popisku pri vyhľadávaní, teda ak máte dlhší názov blogu, do titulku sa názov článku ani nezmestí čo znižuje atraktívnosť pre užívateľa. Zároveň sú takto formátované titulky menej atraktívne a menej lákavé na preklik. Čo teda s tým?

Na pomoc ako vždy prichádzajú pluginy, v tomto prípade jeden s výstižným názvom Seo title tag plugin. Vďaka tomuto pluginu si určíte každému článku ľubovoľný title tag, môžete ich meniť podľa situácie a bez zmeny adresy.

Duplicitný obsah

Duplicitný obsah je najväčším postrachom pri WordPresse. V najnovšej verzii 2.3 si práve na problémy s duplicitným obsahom posvietili, takže duplicít bude stále menej. No v každom prípade pomôže vytvoriť v adresári blogu súbor robots.txt a zakázať Google indexovať naprílad rss feed, či adresáre s inštaláciou samotného WordPressu.

User-agent: Googlebot
Disallow: /*/feed/$
Disallow: /*/feed/rss/$
Disallow: /*/trackback/$
User-agent: *
Disallow: /wp-
Disallow: /feed/
Disallow: /trackback/
Disallow: /rss/
Disallow: /comments/feed/
Disallow: /page/
Disallow: /date/
Disallow: /comments/

Nenechajte zahynúť najlepší obsah

Najlepší obsah je klenotom každého blogu, ten najlepší, nestarnúci obsah sa však často stráca pod nánosom nových článkov. Čo s tým? Ako ukázať pilierové články aj ostatným? Popularity plugin je riešením. Po nastavení váh návštevnosti či počtu komentárov pri článkoch, popularity plugin bude počítať popularitu článku a vďaka nemu môžete ukázať svetu to najlepšie čo váš blog ponúka. Osvedčená je aj technika nechať pracovať tento plugin v pozadí a podľa úspešnosti vo vyhľadávačoch vytvoriť svoj zoznam najlepších článkov.

Doprajte svojmu blogu trochu GoogleLove

Google Webmaster Tools je silný nástroj na správu vlastných stránok a sledovania návštevnsoti, ktorú Google posiela na stránky. A aby návštevníkov posielal čo najviac, musí Google poznať o blogu čo najviac. Na to slúži plugin Google Sitemaps, ktorý vytovrí automaticky mapu webu, ktorú prepošle Google. Podľa skúseností na tomto blogu, Google zareaguje okamžite a stáva sa, že článok zaindexuje aj pár minút po uverejnení.

Prvý diel optimalizácie WordPressu pre vyhľadávače. Nezabudnite sa prihlásiť na odoberanie noviniek cez RSS.

4 komentáre

 • tybi píše:

  Dobrý článok… ale dve výhrady:

  1. Kde vo Webmaster Tools sleduješ štatistiky návštevnosti? Tie tam nie sú…
  2. Tvoje stránky by boli indexované rovnako rýchlo aj bez Google Sitemaps…

 • embuck píše:

  1) myslel som tym Top search queries
  2) neviem moze to byt nahoda, ale po vygenerovani novej sitemap v danom plugine sa GoogleBot vzdy ochotnejsie unuva zaindexovat novu stranku

 • Uhur píše:

  Vceľku známe veci, no ale newbies sa určite hodia.

 • Este by som dodal, nech si ludia prelinkuju clanky ked to pisu a nech pouzivaju tagy. To si myslim, ze tiez pomaha a velmi, ked na clanok linkujem z ineho clanku, tak mam viac precitani a tiez viac navstev z google bota, teda aspon sa mi to zda podla webmasters tools, google analytics a podla pluginu statpress 🙂

Leave a Reply