Publikuj alebo zhyň

By 7. septembra 2008Blog

Publish or perishHeslo Publish or perish (Publikuj alebo zhyň) sa viaže na vysokoškolskú povahu publikovania materiálov – čím viac a častejšie, tým lepšie.
Počet publikácií, ich povaha a počet referencií – to všetko vo svete vysokého školstva znamená metodiku, podľa ktorej sa dajú jednotliví pracovníci, či celé fakulty porovnávať.

Týmto heslom sa však neriadia len vysokoškolské autority – presne vystihuje samotnú povahu blogovania. Blogovanie je dlhodobá záležitosť a vyžaduje si neustály prísun čerstvých nápadov a ak blog prestane byť aktualizovaný, vypadne z RSS čítačiek, nedostáva spätné odkazy – čo vo svete blogov znamená klinickú smrť.

Ako zdroj návštevnosti ostávajú odkazy z ostatných stránok, ktoré nepísaním nových článkov nepríbúdajú a strýčko Google, ktorý tiež uprednostňuje čerstvý obsah

Ako teda docieliť, aby tvoj blog dosahoval konštatnú návštevnosť, pozornosť čitateľov, ich participáciu a bol prítažlivý aj pre sponzorov?

Ako teda nezabiť blogera?

Čo je najdôležitejšie?

 1. Mať nápady a inšpiráciu.

  Nevieš o čom písať? Hľadaj digg.com, delicious.com či sleduj iných blogerov. Píš o tom čo ťa zaujíma a samozrejme aj čo zaujíma tvojich čitateľov.
  Aký bol najobľúbenejší člíánok na blogu minulý rok? Prečo ho neaktualizovať?

 2. Počúvať svojich čitateľov.

  Spätná väzba vo forme komentárov, či otázok a reakcií prostredníctvom kontaktného formulára je pri blogovaní kľúčová. Odpovedaj na ne prostredníctvom blogových príspevkov.

 3. Zaviesť v blogovaní režim a pravidelnosť.

  Aj keď je to asi najťažšie, režim a pravidelnosť sa pri blogovaní vyplácajú. Napríklad každý piatok vyjde väčší pilierový článok. Každý pondelok zbierka toho najlepšieho čo ti prišlo pod ruku z minulého týždňa. Aj keď je takéto power-blogovanie náročné na čas a energiu, vyplatí sa. Blogovanie je predsa zdravé.

 4. A občas prinášať aj nejaké novinky, napríklad nový dizajn. Páči sa?

5 komentárov

Leave a Reply